Порочни практики с подправени документи към момента блокират издаването на удостоверение за български произход и респективно издаването на български паспорт на хиляди граждани на Република Северна Македония и Албания с иначе ясно българско потекло. Това стана ясно от изслушване на представители на Изпълнителната агенция за българите в чужбина в ресорната комисия в Народното събрание.

"Има сигнали, подадени към прокуратурата, че са представени документи, които са подправени. В тях от експертиза от вещо лице се е установило, че има заличавания и са подправени. Разбира се, естественият начин е да уведомим прокуратурата, което сме и направили. Изпратихме тези сигнали, те са 3 броя с различен обем документи и доказателства", поясни главният експерт от Изпълнителната агенция за българите в чужбина Димитър Костов.

Що се касаело обаче до конкретното движение на въпросните преписки за нарушения, техният статут към момента е неясен, като информация би могло да даде единствено държавното обвинение. "Прокуратурата е независим орган, нямаме компетенцията да ги питаме", подчерта Костов.

Евродепутатите искат България и Северна Македония да решат отделно спора за кражбата на историята ни

Евродепутатите искат България и Северна Македония да решат отделно спора за кражбата на историята ни

Натискат за отваряне на преговорите и на Албания, и на РСМ

Първият сигнал, отправен към прокуратурата, касае 134 единични случая, вторият - 23, а при третият става дума за цяло семейство от 5 човека.

С промените в Закона за българите в чужбина от преди година се е стигнало до тупика що се касае до над 2000 преписки за искане на българско гражданство, които към момента са висящи. Те са подадени в периода януари, февруари и март 2021 г., уточни Александър Иванов, експерт в агенцията за българите в чужбина. С новата нормативна уредба не се признават удостоверения за произход, издадени от български културни дружества в чужбина.

"Тези сигнали обаче пристигнаха при нас след промените в законодателството, април, май и юни. Изпратихме писмо до Министерски съвет, който се произнесе, че тогава Държавна агенция за българите в чужбина не може да издава удостоверения, които да послужат пред Министерството на правосъдието за българско гражданство. И оттогава не може да се вземе решение как да се процедира", разясни създалия се нормативен хаос Иванов.

"Гражданите от Република Северна Македония изпитват трудности към момента, тъй като не могат да си намерят достатъчно документи, които да отговарят на критериите - да са издадени от български или чужд държавен орган, или от българска Екзархия или Патриаршия, с които да докажат произхода си", посочи още представителят на агенцията. Това пък в частност създавало затруднение за македонските студенти, кандидатстващи в български ВУЗ-ове. Затова и в момента се работило по облекчаване на процедурите за тяхното приемане.

Припомняме, предишното заседание на КСНС по темата Македония беше на 10 януари 2022 г. Тогава участниците се обединиха около тезата, че са нужни не срокове, а реални резултати от РСМ.

На 20 май Петков отново призова Радев да свика КСНС за преговорите със Северна Македония. 

Радев обаче поиска да чуе премиера Кирил Петков защо иска свикване на КСНС за Северна Македония.

Радев иска да чуе първо Петков за Северна Македония

Радев иска да чуе първо Петков за Северна Македония

КСНС е орган за подпомагане на диалога, а нарушен ли е диалогът в коалицията?