"Продължаваме промяната - Демократична България" потвърждават, че още вчера, 22 ноември, са получили покана за среща от ГЕРБ-СДС във връзка с "необходимостта от формиране на парламентарно мнозинство".
От ПП-ДБ изрично разпращат до медиите получената от ГЕРБ-СДС покана, подписана лично от лидера на партията Бойко Борисов.
С това от коалицията отричат и опровергават разпространената по-рано днес информация, че е получено предложение с името на лидера на ДСБ Атанас Атанасов, който да бъде избран за председател на Народното събрание. Както БНР твърди, офертата е била на разменни начала - Атанасов за шеф на НС, а Бойко Борисов - премиер в редовно правителство.
От ПП-ДБ са отговорили вчера на поканата, като я приемат и предлагат тя да се проведе в публичен формат и при участие на лидерите.
Самата покана на ГЕРБ-СДС е мотивирана като разговор за формиране на парламентарно мнозинство и излъчване на редовно правителство с отчитане на ролята на парламентарния диалог. Посочва се, че детайли за това ще бъдат уточнени допълнително.
От ПП-ДБ заявяват: "Приемаме поканата за среща. След седем парламентарни избора диалогът между първите две политически сили е необходимата отговорност към българските граждани. Считаме, че конструктивният разговор за освобождаване на институциите (особено прокуратурата и антикорупционната комисия) от влиянието на г-н Пеевски е ключов за излизане от политическата криза."
Информацията за офертата на ГЕРБ-СДС към лидера на ДСБ Атанас Атанасов идва след като коалицията ПП-ДБ гласува два пъти поред разделено в Народното събрание и въпреки уверенията на много нейни представители в обратното, се заговори отново за разцепление.
Поканата за среща между ГЕРБ и ПП-ДБ, първата и втората политическа сила в 51-то Народно събрание идва две седмици след първото заседание на парламента, което продължава и до момента заради невъзможността да се избере председател. Именно от ПП-ДБ упрекваха ГЕРБ-СДС, че до този момент не са предприели нищо в рамките на отговорността си на първа политическа сила.
Борисов изложи предложението си за сформиране на четворна коалиция - ГЕРБ, ПП-ДБ, БСП-Обединена левица и "Има такъв народ" на 11 ноември, по време на първото събиране на парламента, но пред медиите и в кулоарите на Партийния дом. Предприетите стъпки след това от страна на ГЕРБ-СДС бяха проведени в не много ясно за какво разговори с ИТН и БСП-Обединена левица, водени лично от Борисов, който след това обаче се отказа публично от лидерска среща с пренебрегнатите вече бивши партньори от сглобката втора политическа сила ПП-ДБ.
С настоящото предложението на ГЕРБ обаче остава неясно какво се е случило с вчерашната хрумка на Борисов за друг вариант за излизане от политическата криза. По време на едно от рядкослучващите му се изказвания от парламентарната трибуна, лидерът на ГЕРБ накратко и в негов си стил подметна за това Рая Назарян да бъде избрана временно за председател на парламента до съставяне на редовно правителство, а след това мястото й да бъде заето или от номинацията на ИТН Силви Кирилов, или от тази на БСП-Обединена левица Наталия Киселова.
Също така не става ясно и какво се случва със т.нар. санитарен кордон, който от "Продължаваме промяната - Демократична България" поставиха като условие за начало на разговор с тяхната политическа сила. До този момент от ГЕРБ-СДС не са заявили ясно позицията си по въпроса, с изключение на един имейл, който Борисов заяви, че ще изпрати, но с допълнително условие да се започнат разговори от юридическите екипи.
От ПП-ДБ отклониха такава тактика, както и последователно отхвърлят възможността Борисов за оглави правителство.
"Получихме покана за среща от ГЕРБ. Близо месец след изборите. Ще отидем на тази среща, но трябва да е абсолютно ясно, че първостепенен въпрос ще бъде прекратяване на влиянието на Пеевски в съдебната власт и изолирането му в парламента". Това заяви Ивайло Мирчев.
ПП-ДБ ще настояват за спиране на избора на Сарафов за главен прокурор, за реализация на антикорупционния им пакет и за ограничаване на възможността хора санкционирани по Магнитски да имат достъп до всякакви публични ресурси. В "Да, България" не водим разговори за заемане на постове, а за постигане на каузите ни. Така е било винаги, така и ще продължава да бъде. Затова реализация на стъпките от декларацията за "санитарния кордон" са фундаментални за нас в предстоящите разговори", категоричен бе Мирчев.
Николай Денков също обясни защо ПП-ДБ приемат разговор с ГЕРБ. "Целта е парламентът да започне работа и да отстраним Пеевски и бухалките му от институциите", обясни той. Обсъждане на условия за правителство не се предвижда, допълни Денков.
По-късно ПП-ДБ, чрез изявление във "Фейсбук", подчертава необходимостта срещата с ГЕРБ да бъде публична, за да се гарантира прозрачност поради липсата на доверие между двете страни и между обществото и партиите като цяло. Те настояват първият приоритет да бъде преустановяването на влиянието на Делян Пеевски върху институциите, като това трябва да бъде доказано с конкретни действия, а не само с думи. Без такова решение, според тях, не може да се обсъжда формирането на правителство или избора на председател. ПП-ДБ заявяват, че няма да участват в управление, което може да стане жертва на задкулисно влияние, и смятат, че тази позиция е в интерес на всички български граждани.