Правителството одобри позицията на България за участие в редовното заседание на Европейския съвет, което ще се проведе на 22 и 23 юни в Брюксел.
На заседанието на Европейския съвет държавните и правителствените ръководители на страните членки на ЕС ще приемат заключения по темите "Сигурност и отбрана", "Работни места, растеж и конкурентоспособност", "Миграция", "Парижкото споразумение относно изменението на климата", "Дигитална Европа" и "Външни отношения".
Като външна граница на ЕС България ще отстоява позицията, че държавите членки на първа линия следва да разполагат с цялата налична информация относно дадени физически лица, което да направи възможно успешното му установяване и предприемане на последващи действия.
Страната ни ще настоява и за ефективно прилагане на набор от мерки в областта на миграцията и защитата на външните граници. Тези мерки предвиждат продължаването на подкрепата за държавите на предна линия, последователното и пълно прилагане на съвместното изявление на ЕС - Турция от 18 март 2016 г., както и изпълнението на съществуващите реадмисионни споразумения с трети страни и сключване на нови при необходимост. Мерки в областта на миграцията и защитата на външните граници минават и през ефективното прилагане на принципите за отговорност и солидарност.
На срещата на върха България ще призове за по-нататъшно развиване на необходимите структури с оглед прилагане на по-ефективни мерки за борба с радикализацията, включително по отношение на разпространението на радикализиращо съдържание в интернет.
България ще подкрепи и задълбочаването на интеграционните процеси в областта на европейската отбрана, основано на Глобалната стратегия на ЕС за външна политика и сигурност, което не трябва да дублира компетенциите на НАТО и водещата му роля в колективната отбрана на Европа.
Европейският съвет ще проведе заседание и във формат ЕС-27 във връзка с оттеглянето на Обединеното кралство от Европейския съюз. На заседанието ще се обсъди актуалното състояние на преговорите по Брекзит, като ще бъде потвърден мандатът за воденето на преговори с Великобритания. България ще потвърди позицията си, че преговорният мандат трябва адекватно отразява защитата на интересите на ЕС и неговите граждани.
На заседанието на Европейския съвет на 23 юни министър-председателите на Естония, България и Австрия ще представят официално в Брюксел 18-месечната програма за председателството на Съвета на ЕС от 1 юли 2017 до 31 декември 2018 г.
Припомняме, вчера, 20 юни, Съветът по общи въпроси одобри с единодушие в Брюксел 18-месечната програма за председателството на Съвета на Европейския съюз на Триото Естония - България - Австрия.
Правителството одобри също българската позиция за редовното заседание на Съвета на ЕС "Транспорт, телекомуникации и енергетика", част "Енергетика", което ще се проведе на 26 юни в Люксембург. Заседанието ще се проведе в състав министри на енергетиката.
Очаква се на заседанието министрите да постигнат общ подход по законодателните предложения за енергийната ефективност, част от пакета "Чиста енергия за всички европейци".
Одобрени бяха и резултатите от проведени през май и юни четири заседания на Съвета на ЕС.
Припомняме, на 18 май в Малта министрите по енергетика дискутираха теми, свързани с рамката за енергийната ефективност на ЕС до 2030 г. В периода 21 - 23 май Съветът на ЕС по земеделие и рибарство проведе неформално заседание в Малта, където беше обсъдена темата Климатичните изменения и водните ресурси в ЕС: възникващи предизвикателства пред селското стопанство". На 19 май в Брюксел се проведе заседание на Съвета "Външни работи/Развитие", където беше одобрен текстът на новия Европейски консенсус за развитие. На 8 и 9 юни в Люксембург се проведе заседание на Съвета "Правосъдие и вътрешни работи, където министрите на вътрешните работи обсъдиха предложението за създаване на Европейска система за оторизиране на пътуванията (ETIAS), законодателните предложения в областта на Шенгенската информационна система и актуалната миграционна обстановка в ЕС.