Промените в Конституцията влизат за второ четене в Народното събрание на 9 декември. Това научи News.bg от достоверни източници.

От ГЕРБ целенасочено няма да внасят промени за второ четене, за да декларират единодушна подкрепа на партията за досегашните предложения за изменения в основния закон.

Що се отнася до новите предложения за явното гласуване във ВСС, за които правосъдният министър Христо Иванов проведе совалки в парламента, от управляващата партия все още нямат конкретна позиция.

Припомняме, един от вариантите са явното гласуване, което е и най-спорният момент в лансираните промени, е то да излезе от Конституцията и да се уреди в Закона за съдебната власт.

Обмисля се като компромисен вариант между привържениците за явен вот във ВСС и тайно гласуване да се уреди възможността ВСС сам да решава за кои казуси да се гласува явно и за кои тайно.

В ГЕРБ вече имат експертни становища, но все още не са взели решение зад кой вариант да застанат.
Реформаторите пък са категорични за явния вот и са съгласували идеите си за явен вот с министъра на правосъдието.

"Новите" варианти да мине явното гласуване във ВСС са опция според реформаторите. Те обаче са песимисти, че това ще стане. Нямало мнозинство, което да подкрепи явен вот.

От АБВ категорично застават зад техните първоначални идеи за промени в Конституцията и на този етап нямат нагласата за компромис. Левицата остава твърда опозиция. БДЦ също са в процес на анализиране на предложенията и тепърва ще изготвят позицията си.

Засега подкрепа има от Патриотичния фронт. Загадка остава позицията на "Атака", които в последния момент на първо четене дадоха рамо на измененията в основния закон.

ДПС още не са обсъдили темата, като предстои това да стане на заседание на ЦОБ.

От формацията споделиха обаче, че искат да се запази максимално вариантът на Конституцията, който получи подкрепата на партията на Лютви Местан.

Резервите на родните либерали са относно прокурорската квота. Там щели да обмислят каква позиция да защитят. В подкрепяния от ДПС на първо четене вариант на Конституцията текстът за явно гласуване отпадна.

Има обаче още един проблем - оказва се, че след като на първо четене измененията в основния закон са минали с мнозинство от 180 гласа, такова мнозинство трябва да се събере и за останалите второ и трето четене. Досега депутатите смятаха, че веднъж минали на първо четене няма да е нужно голямо мнозинство за второ и за трето четене.

Затова и юристите в парламента с в ситуация "шах". Комисията за измененията в основния закон се събира следващия четвъртък. По план заседанието й трябваше да е във вторник, но заради извънредното пленарно заседание, ще заседава на 26 ноември.