21 комисии ще има в 46-то Народно събрание. След дебат на депутатите от Временната комисия за изработване на проект на Правилник за организацията и дейността на Четиридесет и шестото Народно събрание броят на комисиите дори бе увеличен от този на предходния парламент, тъй като някои от техните дейности бяха разделени.
Комисиите в 46-то НС ще бъдат следните:
Комисията по бюджет и финанси
Комисия по конституционни и правни въпроси
Комисия по икономическа политика, високи технологии и дигитализация
Комисия по външна политика и отбрана
Комисия по въпросите на ЕС
Комисия по икономическа политика, високи технологии с подкомисия по туризъм
Комисия по енергетика и климат
Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление
Комисия по отбрана
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
Комисия по контрол на службите и прилагането на специални разузнавателни средства
Комисия по земеделието, храните и горите
Комисия по труда, социална и демографската политика
Комисия по образованието и науката, въпросите на децата, младежта и спорта
Комисия по здравеопазването
Комисия по околна среда и водите
Комисия по транспорт и съобщения
Комисия по дигитализация, електронно управление, информационни технологии
Предложението за отделната комисия за дигитализация е на ДБ, като Йордан Цонев от ДПС изрази мнение, че трябва да е отделно, защото вече обхваща всички сектори на икономиката и е много важен акцент дигитализацията в европейски план заради Зелената сделка и дигитализацията.
Комисия по култура и медиите
Комисия по вероизповеданията, правата на човека и жалбите на гражданите
Комисия по политиките за българите в чужбина
Ива Митева посочи, че от 2000 г. нищо не се прави по закона към дипломатическите представителства, които трябва да имат консултативни органи, както не е създаден и Национален съвет. Румен Йончев отбеляза, че има логика за създаване на комисията.
Депутатите решиха постоянните комисии да провеждат редовни заседания от вторник до петък - най-малко веднъж седмично. Предварителното предложение на Ива Митева бе от понеделник до петък, но според Йордан Цонев никой депутат няма да си остави региона, за да дойде на комисия в понеделник.
Депутатите не приеха предложението на БСП, представено от Крум Зарков, смяната на председателя на парламента да става с 1/10 от броя на депутатите, остана старият вариант - председателят ще се сменя с 1/3 от депутатите.
Председателят на парламента Ива Митева контрира, че не може да е 1/10, само защото БСП имат толкова гласове и предложи да бъде с 1/18. Зарков отрече обвинението, аргументирайки се, че предлагат или да е от ПГ или 1/10. Така или иначе дебатът отпадна, тъй като мнозинството депутатите от комисията бяха против и въздържали се.
Дебатира и се нова роля на квесторите - да могат да влизат в роля в комисиите по воля на председателя с цел да има по-добър ред.
В тази връзка Ива Митева посочи, че има голям проблем и с обезщетенията при отстраняване на главния секретар на парламента - при последния секретар, отстранен от ГЕРБ, се изплатили 40 000 евро. 150 000 лв. пък били дадени за изплащане на Икономическия и социален съвет. Митева посочи, че правилата са въведени по времето на НДСВ и държавата плаща огромни обезщетения.
В дебата депутатите решиха главният секретар да може да се наема от новия председател на НС. Сега той се избира след конкурс, а така отпадат обезщетенията при отстраняването му при избиране на нов парламент.
Относно законопроектите - преди да бъдат внесени, ще трябва да минават през публично обсъждане, организирано от ресорната комисия, преди да бъдат внесени и гледани на първо четене в комисия.
ДД
на 03.08.2021 в 17:39:48 #2" Пременил се Илия,погледнал се - пак в тия!" Тъпи глупаци! Приказки ,приказки и тъпанари гласували за тях! Статуквото си остава: не си намалиха заплатите,увеличиха броя на комисиите ,транспортните им разходи остават. Митева/ красива наистина /, но тъпичка: " заплатите във всички парламенти са такива..."! Да ,но нали упрекваме ББ ,че остави България най -бедна,че заплатите на хората са малки,че...! Защо тогава ще ги сравнява с тези на западните държави! ? Оставиха си парите за партиите,оставиха пропорционалната система на гласуване. Къде е босоглавия ,да обясни ,защо неговите хора/ че и той дето ги командва от дивана/ си плюха в физиономията и излъгаха "суверена"??? Ей,това да излезе да обясни красавицата Митева! Ама пред мисирките, не от стола си!!
oktavian
на 03.08.2021 в 16:36:01 #1Брей......! Че то каква беше, каква стана? Нали уж ИТН беше дори за намаляване на броя на депутатите на половина? Сега какво си втурнаха да разширяват, вместо да намаляват броя на комисиите.Да не би да е свързано с допълнително депутатско възнаграждение за участие в комисии?И как да си обясни обикновеният българин, че има например три комисии, които ще обсъждат едни и същи въпроси на високите технологии и дигитализацията.Ето ги: 1.Комисия по икономическа политика, високи технологии и дигитализация. 2.Комисия по икономическа политика, високи технологии с подкомисия по туризъм. 3.Комисия по дигитализация, електронно управление, информационни технологии Просветените хора знаят, че днес информационните технологии са високи технологии, електронното управление също се основава на високи технологии, а за дигитализацията да не говорим. Става ясно, че ще имаме ДВЕ комисии по икономическа политика, както личи по названието им!Това е абсолютна простотия!Можеха да прибавят подкомисията по туризъм и да съкратят едната!Както и към третата комисия да прибавят високите технологии и точка! Предишните парламенти се радваха на изключително ниско доверие, но интелектуалното ниво на сегашните нови депутати от управляващите направо чупи тъпомера!Ами погледнете и вижте, че дори имаме и две комисии по отбрана!Само че към едната "умниците" са прикачили и външните работи!Гювеч някакъв!На всичкото отгоре въпросите на климата ще се обсъждат в Комисията по енергетика, вместо в Комисията по околна среда!!!!Явно чалгата и простотията завзеха окончателно българския парламент! Българино, тежко ти!