Истината за комунизма и прехода ще търсят български президенти. Държавният глава Росен Плевнелиев даде старт на идеята за разкриването на истината за близкото ни минало.

В присъствието на президента в периода 1997 - 2002 г. Петър Стоянов бе поставено началото на инициативата „25 години свободна България". Плевнелиев обяви и край на прехода.

Всеки от нас трябва да е убеден патриот, да обича родината си, а това няма как да стане, без да познаваме историята си, категоричен бе държавният глава.

По думите му, цел на тази инициатива е да се върне доверието на гражданите, които според него вярвали на тези, които казвали истината. Българските граждани ще се доверят на тези, които казват истината, каза той.
Българското общество днес очаква това от политиците, смята Плевнелиев, според когото трябва да се знае истината за комунизма и прехода. Какво е комунизъм, какво е фашизъм, какво е демокрация - хората, по думите на президента, трябва да знаят какво е това.

С падането на Берлинската стена според него е стартирал един великолепен процес. Ние сме горди, че сме част от Европа на демонтираната Желязна завеса, каза още Росен Плевнелиев. Ние се обединяваме около истината такава, каквато е, около фактите такива, каквито са, подчерта той.

Най-важни са децата според него родени след 1989-а. Ще допуснем стратегическа грешка, ако младите не знаят истината за комунизма, истината за фашизма, за прехода, убеден е Плевнелиев.
Комунистическият режим направи всичко възможно да замете следите си, изтъкна той. 25 години се борим с едни досиета, които за един месец можеха да отидат там, където им е мястото, коментира държавният глава. Той заподозря, че може би преходът ни е планиран да бъде такъв, какъвто го знаем, но все пак е оптимист, че истината ще ни спаси.
Напоследък, според него говорим за немския модел, но по думите му Германия веднага след Нюрнбергския процес не е спестила истината за своето минало.

Като погрешна той определи интерпретацията за комунизма като етап, в който всичко е било евтино, стоките са се измервали в стотинки.
Истината гради мостове, ами ако изграждаме фалшиви мостове, ако не са мостове към бъдещето, а към завръщането на комунизма, без да го познаваме, предупреди държавният глава.
Всички бяхме равни, защото всички бяхме еднакво бедни, спомни си Росен Плевнелиев.

Държим съдбата в ръцете си, доволен е той. Избрахме мирния преход, а не гражданската война, отчете президентът. Избрахме да уличим политическото задкулисие в последните две години, коментира той и подчерта, че българските граждани в годините на прехода са направили много правилни решения като членството в ЕС и НАТО.

Преходът не е безкраен, но демокрацията е процес, смята Росен Плевнелиев. Демокрацията е ежедневен процес да отстояваш права, допълни той. Нито една демокрация в света не е перфектна и това е добре, защото се отстоява всеки ден, каза още президентът.

Преходът е приключил, никога повече няма да бъдем член на Варшавския договор, никога повече няма да бъдем 16 република на Съветския съюз, доволен е Плевнелиев. Преходът необратимо е приключил, обяви той, изтъквайки, че преходът е реформи, а реформите у нас продължават.

Петър Стоянов на свой ред поздрави президента за инициативата. За нас тази годишнината трябва да бъде по-далеч от фойерверките, от фанфарите, трябва да бъде по-осмислена, смята той. Попадаме в ловките лапи на великите манипулатори, предупреди Стоянов. По думите му виновни за прехода са бившите тайни служби и върхушката на тоталитаризма. Той увери, че ще работи за осветляване на истината за комунизма.

Според него трябва да се гордеем със съпротивителното движение срещу комунизма у нас, което се ражда веднага след Втората световна война. За съжаление, това е унизително премълчавана страница в нашата история, смята Петър Стоянов.
Той препоръча реформите у нас никога да не спират, за да бъде страната ни конкурентна.

Инициативата „25 години свободна България" се провежда под патронажа на държавния глава Росен Плевнелиев и е подкрепена от комитет с председател президента Жельо Желев. Съпредседател е Тодор Кавалджиев, вицепрезидент на страната в периода 1997-2002.
Заместник-председател и генерален секретар на комитета е служебният министър на просветата Румяна Коларова.

Инициативата „25 години свободна България" обединява над 120 събития в цялата страна. Акцент е поставен върху младото поколение, родено след 1989, което не е пряк свидетел на събитията от 1989 година.
В рамките на инициативата се провежда и социологическо проучване на нагласите спрямо прехода, как са се променили ценностите и живота на хората. Освен това ще се проведе и международна конференция на високо равнище на 11 и 12 ноември.