Бъдещето на Европа принадлежи на иновациите и затова са необходими повече инвестиции в тази посока. Това бе общата тема в разговора между президента на България Румен Радев и президента на Европейската инвестиционна банка Вернер Хойер, съобщиха от Администрацията на държавния глава. Срещата бе в сградата на президентската институция на столичния бул. "Дондуков" 2.
Румен Радев подчерта потенциала, който България има в сферата на информационните технологии и иновациите със специалистите, с които разполага, като посочи, че в тези области страната ни може да играе активна и ключова роля в региона.
Двамата обсъдиха възможностите за увеличаване на инвестициите в иновации и високи технологии.
По време на срещата бе откроен значителния ръст в подкрепата на ЕИБ за българската икономика през 2021 година, като общия размер на финансираните проекти за миналата г. възлиза на близо 1 млрд. евро. Държавният глава приветства ползотворното сътрудничество на ЕИБ с бизнеса у нас и оцени високо приноса на банката за насърчаване на предприемачеството и проектите в сферата на високите технологии и иновациите.
Президентът на ЕИБ Вернер Хойер изрази увереност, че успешното сътрудничество със страната ни ще продължи, включително и с проекти, свързани с изграждането на зелена икономика. Той изтъкна подкрепата от банката на дружества в страната ни, засегнати от последиците от пандемията. През изминалата година банката е финансирала също и ключови инфраструктурни проекти, които подобряват живота на хората в България.
Президентът на Европейската инвестиционна банка Вернер Хойер се срещна и с премиера Кирил Петков. Темата на разговора им бяха нови инвестиции в областта на зеления преход, транспорта, енергетиката, регионалното сближаване и малките и средните предприятия.
Кирил Петков и Вернер Хойер бяха категорични, че сътрудничеството в контекста на изпълнението на ключови проекти в страната трябва да продължи, което ще допринесе за по-висок растеж и заетост. Българският премиер подчерта, че задълбочаването на партньорството и подкрепата на банката към публичния и частния сектор ще доведат до положителни резултати не само за България, но и за региона.
"Ние се стремим да подобрим институционалната прозрачност и капацитет. Планът за възстановяване и устойчивост е добра възможност за съвместна работа", посочи министър-председателят.
Петков и Хойер разговаряха за инструментите за зелен преход, като Модернизационния фонд и Механизма за справедлив преход, както и подкрепата, която ЕИБ предоставя на България за структуриране на Фонд за декарбонизация.
През 2021 г. Групата на ЕИБ, която се състои от ЕИБ и Европейския инвестиционен фонд, предостави заеми, гаранции и пое ангажименти за дялово участие по проекти в България на стойност 948 млн. евро.
През изминалата година размерът на заемите от ЕИБ за България достигна 176 млн. евро за устойчива инфраструктура, екологично градско развитие и стопанска дейност.
ЕИФ ангажира 772 млн. евро за нови проекти за малки и средни предприятия. Общо 5 900 предприятия и 126 000 работни места успяха да се възползват от отпуснатите заеми, уточняват от пресслужбата на премиера Кирил Петков.