Премиерът Бойко Борисов се е срещнал с президента на Ислямска република Иран Хасан Роухани. В профила си във фейсбук той заявява, че е доволен от срещата и че е проведен много ползотворен разговор.
Борисов и Роухани са обсъдили различни теми. Двамата са се разбрали страната ни да помогне и да бъдат проведени някои тестове по отношение на банковите системи, от което Иран имал голям интерес. Решено е да се направи тестово банково плащане между двете държави, за да се тестват операциите. По думите на Борисов това било голям проблем за бизнеса в Иран и извършването му от България можело да бъде добра отправна точка.
Той изрази впечатлението си от това, колко добре е брифиран президентът на Иран и премиера, и министрите му за тази среща. "Знаете, че президентът д-р Хасан Роухани е един от стълбовете в Иран и един от старейшините", обясни Борисов и допълни, че в Иранския технологичен парк ще бъде поставена статуя на създателя на първия електронен непрограмируем компютър Джон Атанасов.
Пред български журналисти в Техеран Бойко Борисов отбеляза, че на всички нива е дадено съгласие да се работи по проекта за продажба на оборудването, предназначено за АЕЦ „Белене”. Той подчерта, че това щяло да става заедно с руската страна.
Роухани е дал ясни указания и утре българските и иранските министри ще разгледат подробно проекта. Ако се сметне, че е изгоден и представлява интерес, ще бъде проведена нова политическа среща, за излизане от кризата, която, по думите на Борисов, е заплетена през 2006 г., след като нашите държавници са подписали нещо, без да знаят какво ще се случи. Разговори щели да бъдат проведени и с руския министър Новак.
Борисов е категоричен, че за него е важно да бъдат спасени парите от санкцията, която е наложена на страната ни за АЕЦ „Белене”.
„Това са живи пари, 167 хиляди евро трябва да преведем и днес, може и сами да сметнете за какви средства на ден става въпрос”, подчерта Бойко Борисов.
Той допълни, че когато има готовност, ще запознае парламента и ще търсят решение.
На въпрос дали си поставя срокове за решаване на въпроса с оборудването за АЕЦ "Белене", премиерът отговори, че бързо е организирал срещата днес.
"Всеки който познава ислямския свят, знае какво е в Рамазан, в празници президент, премиер и всички министри да създадат тази организация. Вместо 20 мин, 1 час говорихме, хората искат да работят добре с България, тя е портата ни. Това е изключително изгодно за нас и за тях", допълни Борисов.
По думите на Борисов Иран искали да работят добре с България, защото сме портата им към Европа. Той отбеляза, че исторически сме добре свързани и нямаме проблеми за решаване. Това било изключително изгодно и за нас, и за иранците, допълни Бойко Борисов.
От иранска страна било заявено желание да се тестват жп линиите и цистерните с петрол и да се видят какви са възможностите между България и Иран в тази насока.
"Другото - да тестваме жп-линиите и цистерните с петрол. В миналото се е ползвал ирански петрол, произвеждали са се масла. От тяхна страна се появи желание да тестваме и утре се надявам бизнес делегациите да поговорят в тази посока", очерта Борисов възможността да получаваме ирански петрол.
Много добра е идеята за новия транспортен коридор, което не означава да се обикаля Турция; ние държим да развиваме инфраструктурата с южната ни съседка и го правим, коментира Борисов. Според него това би било много добре не само за горивата – газ, петрол, но и за останалите връзки между държавите.
Борисов и Роухани са обсъдили и културно-историческия туризъм. Иранският премиер е благословил това премиерът и министрите да работят максимално добре с България.
Борисов смята, че би било много добре и стратегически изгодно за нас, ако се постигне успех и в осъществяването и на други общи идеи. Такава била България да стане връзка на Иран за Европа чрез черноморските си пристанища Бургас и Варна, магистралите „Тракия”,„Струма” и скоростните жп линии.
Борисов е изразил готовност за подобна възможност. Именно в тази връзка следващата седмица София ще е домакин на обща среща с Грузия, Армения и Иран. По мнението на премиера това би било много добре не само за горива, газ и петрол, но и за цялостния ни стокообмен с азиатската страна.
Припомняме, по-рано днес иранският икономически и финансов министър Али Тайебния постави въпроса за засилване на сътрудничеството между България и Иран в областта на финансите и банковото дело, с акцент върху активизиране на междубанковите контакти.
По думите на Тайебния, който прие българския си колега Горанов, това ще улесни търговските взаимоотношения между двете държави и ще даде импулс за цялостно развитие на икономическите им връзки.
Българският финансов министър посочи, че отношенията между търговските банки не са обект на пряка държавна намеса, но правителството на Бойко Борисов е готово да сътрудничи с всички легални средства за развитието на контактите между икономическите субекти от българска и иранска страна.
„България е заинтересована да развиваме с бързи темпове търговските и финансовите си отношения с Иран, защото след отпадането на икономическите санкции, пред нас се открива възможността да намерим нови пазари за българския бизнес. Паралелно с това можем да предложим добри условия за ирански инвестиции на територията на Европейския съюз“, заяви Владислав Горанов.
Hamas
на 11.07.2016 в 20:18:38 #1Евала на Бойко ,най после фати верната посока.Иран е една от най демократичната и просперираща държава, а сме и роднини!!! Видохте ли как убаво стоят чомберите на нашите жени!!! Требве и тук да почнат жените да ги носят!!!!