След премахване на санкциите в Иран съществуват много възможности. Ние сме длъжни да намерим всички възможни опции, така че да увеличим търговския си стокооборот и да намерим онези моменти, които могат да доведат до по-задълбочено сътрудничество и развитие на бизнеса.
Това заяви външният министър на България Даниел Митов пред журналисти в Техеран. Митов е част от делегацията, водена от премиера Борисов. Той увери, че след отмяната на санкциите цяла Европа, както и САЩ имат все по-интензивни отношения с Иран.
На въпрос за възможностите за пренос на ирански газ и потенциалната възможност да продадем оборудването за АЕЦ "Белене" на Иран Митов отговори, че в България намерението е да се прави газоразпределител.
"Той вече придобива своите параметри, търсим възможно най-много източници на газ, за да диверсифицираме възможностите както за нашия вътрешен пазар, така и за пренос. Иранската страна е заинтересована от този тип сътрудничество", каза Митов.
"Относно оборудването за АЕЦ "Белене" - това е доста сложна тема и сега започват този тип разговори. Трудно е да се говори сега за конкретни параметри, но е необходимо да се дефинира ситуацията, каквато съществува между нас и "Росатом", а оттам нататък да се види дали иранската страна проявява интерес. Тя трябва да е наясно с параметрите, за да прояви интерес", каза дипломат номер 1 на България.
Припомняме, България търси купувач на реактора, който международният съд ни задължи да си платим и вземем от „Росатом”.
Една от другите обсъждани теми е била възстановяването на банковия сектор. "Този тип финансова инфраструктура се създава и възстановява много трудно", каза Митов.
Запитан "Ако проектът Иран-България-Русия се осъществи, това няма ли да е голяма еманципация от Европроектите", Митов обясни, че ще се стремим да влезем в параметрите, които се преговарят и съществуват.
"Европа е наясно с разговорите, които водим в момента. Ако ядрената програма в Иран е насочена само за граждански цели, Европа също няма проблем с това. Това, което се опитваме да правим, е да си сътрудничим в гражданското ядрено сътрудничество. Именно за това нито Европа, нито САЩ би следвало да имат проблем. Ние говорим и би трябвало да влязат в параметрите", обясни външният министър.
Митов не смята, че трябва да се притесняваме от влошаване на отношенията с Израел при евентуално споразумение с Иран.
"Знаем позицията на Израел по отношение на нашите домакини, не мисля, че Българската страна, а и ЕС, има намерение да застрашава отношенията си с Израел или да влиза в договорки или отношения, които биха попречили на тяхното развитие. Винаги сме в контакт, нашите израелски колеги са наясно, че става въпрос за търговски отношения, взаимоизгодни, които не застрашават отношенията ни", каза Даниел Митов.
С иранския външен министър са обсъдили ситуацията в Сирия, преговорите, които би трябвало да доведат по-голяма яснота за бъдещето. Тя (ситуацията в Сирия - б.р.) трябва да бъде създадена от сирийските граждани, необходимо да е ясно какъв ще бъде конституционния ред, как ще протекат изборите.
За мен един от най-големите проблеми, които споделих, е как да се делегитимира идеологията на ДАЕШ (Ислямска държава) и да се идентифицират онези философски течения в близкия Изток и Северна Африка, от които извира радикалният ислям. Как да намалим възможностите за радикализация на млади хора, останали без възможност за реализация, разказа Митов.