Коалицията "За да остане природа в България" настоява за промени в Закона за горите. Природозащитниците поискаха от президента да наложи вето на приетите промени в Закона за горите, за да остане българската гора защитена от сеч, съобщават от организацията.
Те посочват, че приетите на 27 януари от НС промени в Закона за горите, които трябваше да гарантират повече прозрачност при продажбата на дърва за огрев, узаконяват незаконни сечи и са в полза на частни ловни интереси.
С въвеждането на широки основания за сечи без издаване на позволително за сеч по утвърден образец, се увеличават възможностите изпълнителната власт да разрешава такива сечи без реална нужда или да узаконява незаконни сечи, твърдят от "За да остане природа в България".
Цели гори могат да изчезнат, ако представител на дадена администрация реши, че те представляват риск, категорични са природозащитниците.
Според организацията приетите от парламента изменения, свързани с въвеждане на "план-извлечение" създават паралелен механизъм за изменение на горскостопанските планове, но без задължителното съобразяване с данните от инвентаризацията на горите и без обществени обсъждания.
Всяка мащабна промяна на горското законодателство и на управлението на горите би трябвало да се прави обмислено и в широк консенсус между заинтересованите страни - учени, горски стопанства, граждани и бизнес, посочват в своето писмо природозащитниците.
Президентското вето може да бъде първата крачка към спирането на порочната практика за прокарване на фундаментални законови изменения като редакции на вече внесени законопроекти, които първоначално са имали съвсем различни цели, казват още от организацията.
Коалицияа "За да остане природа в България" ще проведе флашмоб в защита на горите пред Президентството на 1 февруари от 9,00 ч.