Управляващите се притесняват от възможността за живи видео излъчвания от броенето на бюлетините в изборния ден и като аргумент, за да не се реализира това изтъкват слаб интернет.

Това заявява в своя позиция до медиите Ивайло Мирчев от "Демократична България". Припомняме, от партията внесоха свои предложения в Народното събрание за законодателни промени. 

По думите му това, обаче е абсолютно несъстоятелен аргумент. До изборите има поне 2 месеца. В България има 12 000 секции. ЦИК може да организира 10 мобилни екипа, които за 10 дни да обходят всичките тези 12 000 секции и да тестват скоростта на мобилния интернет около всяка една.

Като резултат едва ли в повече от 5% от секциите въобще ще има някакви проблеми. Причината - дори и в най-отдалечените райони те са в училища, читалища, около кметства, в центъра на селото, където има добър сигнал (има и изключения), обяснява Мирчев. 

За гласуването под карантина и по пощата трябват промени в Изборния кодекс

За гласуването под карантина и по пощата трябват промени в Изборния кодекс

Да запазим и да утвърдим доверието в изборния процес, настоя Андреев

След анализ на проблемните места се купуват мобилни усилватели (цената на един такъв е нищожна в сравнение с тази на една машина за броене), с които се подобрява значително сигнала на мобилните оператори. Много компании от години имат подобна практика за свои обекти, в които "сигналът е слаб". Проблемът е решен, посочва още той. 

Дори и да останат десетина секции със слаба свързаност, не е проблем застъпниците да запишат процеса по броене и след това да стане публичен при наличие на добра интернет връзка, смята Мирчев. 

Видео излъчването на броенето на бюлетини и попълване на изборния протокол е задължително, за да се направи стъпка към възстановяване на доверието в изборния процес в България, подчертава представителят на "Демократична България". 

Избори по време на пандемия - възможни, но ЦИК трябва да действа

Избори по време на пандемия - възможни, но ЦИК трябва да действа

Препоръките на обществения съвет