Програмата за саниране може да бъде продължена със съфинансиране на част от дейностите. Това коментира пред журналисти в парламента регионалният министър Николай Нанков.
Той заяви, че първото и най-важно нещо е да видим, как ще бъдат изпълнени тези 2022 сгради, 403 са въведени в експлоатация. В останалите или се извършват дейности или са в процес на избор на изпълнител.
Нанков коментира, че към 15-ти септември ще стане ясно как ще продължи програмата и с какъв финансов ресурс. Той припомни, че по ОП "Региони в растеж" вече освен административните сгради - училища, музеи, вече са допустими за финансиране и малките сгради, стига те да бъдат многофамилни. Tова е визията, как ще продължи програмата, по думите му.
"Политика в жилищния сектор ще има. Изконна наша теза е, че енергийната сигурност в целия свят, се крепи на три стълба - енергийната ефективност изпреварва вече всички останали", посочи Нанков. Относно парите за програмата той констатира, че те все още не са изхарчени.
Коментира, че тези 640 млн. са разплатените от Българската банка за развитие към общините. "Имаме да усвоим 1,4 млрд. лв. от настоящите два милиарда". Нанков увери, че за всички 2022 сгради пари има, а щели да останат и за още предвид спада в цените на обществените поръчки.
Нанков бе категоричен, че не трябва да се политизира и спекулира с темата. Относно протеклите блокове той коментира, че това е огромна грешка на строителите, за които те ще си понесат съответната санкция, включително и в домовете на хората.
"Хубаво е, че колегите от БСП еволюираха - те в началото не искаха програмата, сега искат да я подобрим и ще я подобрим", посочи Нанков.
Относно тол таксите, Нанков констатира, че се очаква решението на КЗК. Имаме събрани шест оферти, увери той. По думите му процедурата е абсолютно законосъобразна.