Има възможност промените в Закона за избор на народни представители да бъдат атакувани пред Конституционния съд.
Това е мнението на депутата от ДСБ Елиана Масева, която е и член на Временната комисия за промяна на изборното законодателство.
Тя обоснова един от рисковете да се улесни така нареченото брокерство при новата частична мажоритарна система.
"Има огромна опасност, тъй като тези кандидати не са равнопоставени, тези кандидати (мажоритарно избраните) всъщност ще представляват нещо като районни кметове. Правилата за тях са съвсем различни от правилата за избор на пропорционално избраните", обясни Елиана Масева.
Тя допълни, че такова неравенство се констатира в много посоки.
Припомняме, последните промени бяха прегласувани от Временната комисия в петък след скандал, а дни по-рано бе приета и 8% бариера за влизане в парламента за коалиции.
„Това ни дава основание да атакуваме тези норми пред Конституционния съд", посочи още депутатът от ДСБ.
ДСБ не се страхува от 8%-та бариера, заяви още Елиана Масева. "Ние считаме, че това е една политическа амбиция, която се случва в последния момент и е насочена най-вече срещу десните и опозиционни партии, обясни тя.
Обединението СДС-ДСБявно разтревожи много политически елити, които в момента управляват, коментира Масева, като добави, че това е страх от възможността да се осъществи дясноцентристко управление.
От своя страна Мая Маноловаот БСП заяви, цитирана от БНР, че е въпрос на храброст новата система да бъде възприета от партии и политици.
Трябва да има ясно обособени ляво и дяснов политическото пространство, а промяната в изборното законодателство е изпитание за смелост за всеки един депутат, заяви народният представител от БСП.
Според нея самите предложения за 8%-на бариера идват от дясно.
Чрез вдигане на "летвата" се върви точно към окрупняване на дясното, което е в интерес на българския избирател, подчерта Манолова.
Позицията на БСП е за въвеждането на мажоритарен елемент, имаме достатъчно личности, които да се явят на мажоритарни избори, обясни Мая Манолова.
Припомняме, парламентът ще има извънредно заседание, на което депутатите ще обсъдят на второ четене промените в Закона за избиране на народни представители.
Промените предвиждат на изборите за национален парламент през юли да гласуваме мажоритарно чрез пряк вот за 31 народни представители, а за останалите 209 - по пропорционалните партийни листи.
Проектозаконът предлага, ако мажоритарно избран кандидат бъде назначен за министър, неговото място да се заема от следващия в пропорционалната партийна листа.
Ако кандидатът е бил независим, или от партия, която не е влязла в парламента, тогава ще се насрочва частичен избор.
С промените се предлага и осем процентова бариера за влизането на коалиции в следващото Народно събрание, вместо досегашните четири процента, които остават в сила за отделните партии.
Бюлетините ще бъдат бели, интегрални, номерирани с имената на партиите и коалициите. Запазват се традиционната тъмна стаичка, където за първи път ще може да се гласува по електронен път с магнитна карта.
ташко
на 13.04.2009 в 12:31:02 #11Мисле си, че е време да се въведе някаква отговорност за лицата които си позволяват да приемат противоконституционни текстове в законите. .................... То си го има в самата конституция,да не говорим че точно тук е ролята на Президента и КС!
ташко
на 13.04.2009 в 12:28:50 #10Despair
Супер точно! Изгода имат също и местните назначени колониални севдо елити от червени велможи,сини седерастични соростути и башибозушката 5та колона.. 
MilenI
на 13.04.2009 в 12:02:07 #9Супер безсмилен е законът. Може да се заобиколи по толкова начини, че е направо "врата у поле". Но да го атакуват в съда да видят комунягите колко са бездарни. А на тая овца няма ли кой да й "окрупни" десния фар?!!!!!!
Карина
на 13.04.2009 в 12:01:12 #8ако си позволят да приемат тези изменения в избирателния закон, те ще бъдат атакувани пред КС, което ще постави изборите пред опасността да бъдат нелегитимни и оспорвани. Мисле си, че е време да се въведе някаква отговорност за лицата които си позволяват да приемат противоконституционни текстове в законите.
Карина
на 13.04.2009 в 11:54:58 #7да върнем направо чл.1, а
Подобни изборни бариери няма дри и в Рашата, там плзват друг подход за елеминиране на неудобните на властта партии.
С репресивни мерки проблемът няма да се реши, щото нищо не пречи на тези множество партии да си направят коалиция и да се сигуряват присъствие само на ръкводствата в НС. Бъдете сигурни, че всички тези мишчици дето едва ли случайно шетат в дясното много бързо ще се сговорят.
Много интересно що няма желаещи да изграят независимо в лявото поле, ами все под крилото на Партията-майка се гушат 
Nail
на 13.04.2009 в 11:49:33 #6News.bg защо имате един такъв навик да пишете заглавие, което прочетено е някакво твърдение, но иначе завършва с въпростителна? Това някакъв вид застарховка ли е - ако твърдението не е вярно да кажете, че не сте го написали като сигурна новина, а като въпрос? Ако не сте сигурни в информацията, проверете си източниците. Ако изнасяте факти застанете смело зад тях и защитете истиността им.
Despair
на 13.04.2009 в 11:46:03 #5Няма угодия при изготвяне на избирателен закон! Партии, Партиики, Партиичета - стотици в една малка и бедна България! От самолет се вижда, че партийната система в България е неестествена, раздута, безпринципна! Какви са тези стотици партии, кому са нужни? Да не би в САЩ да има толкова партии, или в която и да е друга развита демократична държава? То демокрация, ама всяка приятелска група хора - политическа партия -- явно избива не на политика, а на нещо различно. Изходът е прост и се налага сам - Висок праг за достъп в Парламента, над 15% за партия и 22% за коалиции. За извън парламентарни партии - никакви държавни субсидии и достъп до медии с национално покритие с изключение примерно на два месеца преи избори. Тогава щат не щат, партиите ще се редуцират и обединяват по политически признак, а не на базата на стопански шмекерии. Създаване в НС на две камари, като горната камара е 80 души, а долната 160. Долната камера се избира по пропорционалната система. Тя изработва и предлага след гласуване законите на горната камара за одобрение! Представителите на горната камара се избират мажоритарно по различно време и с различен мандат от тези в долната камара в отделно съставени 80 избирателни секции за страната! Всичко това трябва да влезе в един Избирателен Кодекс, които може да се променя само с квалифицирано мнозинство в двете камари! Мисля, че да не става това до сега единствено са виновни "приятелски" кръгове от други държави, на които им е изгоден хаоса и безредиците в държавата ни, за да я източват и ограбват - пладнешката!
Карина
на 13.04.2009 в 11:45:51 #4ами дясното на Яне-консерваторо е, че се е наврял в дясното поле и от там подава топки в ляво на противниковия отбор, а борбата му срещу корупцията е сам срещу бити вече карти на управляващите и срещу неудбните им. Лапнишараните да лапат захранките и после пак да псуват, че всички са маскари.
Карина
на 13.04.2009 в 11:41:22 #3нарушен е принципа на равнопоставеност и равно право - определен брой избиратели да избират свой представител, освен това става въпрос за псевдомажоритарност и опит чрез промяна на правилата в последния момент да се печелят служебно избори. Избирателните райони са с различен брой избиратели, а избират 1 мажоритарен кандитат и то на първи тур без балотаж. София ИР 23- избиратели - 356204 - 13 мандата по пропорционалната с-ма, ако има мажоритарен вот стават 12+1 София ИР 24- 330503 - 10+1м Пловдив – 295430 - 9+1м. Силистра – 119555 - 3+!м Ямбол – 129835 - 4+1м. Видин – 108169 - 2+1м. Смятайте колко е равнопоставен избора.
ташко
на 13.04.2009 в 11:23:55 #2Няма никакъв проблем да се заобиколи тая тъпня ,ако я гласува НС.
Krastio
на 13.04.2009 в 11:03:16 #1Комунистите пак натвориха един закона да си е*е майката! Няма да се учудя ако КС прасне некой текст!