Редица неясноти се виждат в приетите ударно в понеделник от депутатите промени в Закона за домашното насилие. Това коментира пред bTV бившият правосъден министър и настоящ секретар по правни въпроси на президента Радев Крум Зарков.

"Парламентаризмът е най-сложната система управление и изисква много висока отговорност. Вчера парламентаристите се събраха по спешност заради абсолютно справедливия гняв на хората и решиха да задушат този гняв, като хвърлят бързи решения. Само че има едно правило - в парламента всичко спешно излиза грешно. Така се получи и вчера", каза той.

Същественият въпрос, подчерта Зарков, е дали ще бъде създадена система за превенция на насилието и наказание на насилниците. "Ако се остане до тук, няма да има. (...) Трябва да има една цяла система от органи, която да усеща, да предвижда и реагира, за да не се стига до последици."

Категорично няма връзка между увеличаването на размера на наказанията и ефективността от тях, което е научно доказано, като най-важното нещо е превенцията и контрола, подчерта Зарков. Така например при увеличаване на наказанията, сочи статистиката, съдът започва да се въздържа повече от налагането им.

Огнян Герджиков: Депутатите превърнаха НС в корпус за бързо реагиране

Огнян Герджиков: Депутатите превърнаха НС в корпус за бързо реагиране

От всички проблеми, които има България, този с Конституцията, е на последно място

"Как функционира системата, парламентът - след обществено недоволство по някакво деяние, което удря като с чук в гърдите общественото мнение, депутатите реагират първосигнално, завишавайки наказанията с което всъщност признават собствената си безпомощност."

Зарков съзира и неразбираемост в приетата дефиниция за "интимни отношения", неяснота има и относно записания срок от 60 дни продължителност на връзката, за да се прилага законът.

"Законотворчеството е сложна и ювелирна работа. Законовите текстове не се пишат като Фейсбук пост, всяка една от думите има значение - кумулативни ли са, алтернативни ли са сроковете и т.н. Според мен тази дефиниция, ако въобще беше нужда, трябва да се разглежда в смисъла на самия закон - това не е Наказателния кодекс, който има за цел да накаже насилника, а закон, чиято цел е да организира политиката по превенция, както и да вземе бързи временни мерки за разделяне на насилника и жертвата. Промените бяха направени по начин, които тепърва ще създадат проблеми в правоприлагането. (...) Този срок от 60 дни породи много въпроси дали бе необходимо да се слага. Освен това - записано е "мъж и жена", но ако прочетете текста, не става въобще ясно какво точно е искал законодателят", продължи с критиките в конкретика правният секретар на президента.

Според бившия шеф на правното ведомство е било по-добре депутатите да преценят дали не би било по-правилно да не се претупват на две четения за един ден и Закона за домашното насилие, и свързаните текстове в Наказателния кодекс, а преди това да се направи обстоен анализ. "Вчера можеше да вземат решение на първо четене, да дадат ясна заявка, че това ще е посоката и да има необходимото време да се изчисти текста. Защото това не е схоластичен спор, много често добрите цели биват опорочени от лошо изпълнени закони. И зад това има човешки жертви."

Зарков не се ангажира и с прогноза ще наложи ли президентът Радев вето върху приетите текстове - новата нормативна уредба щяла да бъде разгледана обстойно, като след това ще се вземе решение.

Вигенин обезпокоен от законодателната практика на парламента

Вигенин обезпокоен от законодателната практика на парламента

Той недоумява, как се очаква хората да спазват законите, като депутатите не спазват своя правилник