Вчера станахме свидетели на абсурден подход към промяна на важно законодателство, заяви Кристиан Вигенин, зам.-председател на НС и депутат от ПГ на "БСП за България" по повод приетите вчера от НС промени в Закона за защита от домашно насилие на първо и второ четене, което се случва не за първи път в този парламент.

"Не се гордеем за крайния изход, който се получи като текст и заради начина, по който беше прието. За нас беше непонятно това бързане, паническа реакция, която не би трябвало да е присъща за един сериозно работещ парламент. Това е Народно събрание с традиции, които се нарушават постоянно", каза Вигенин.

Той припомни,че гласуването на законодателни промени на първо и второ четене в един ден е изрично забранено от правилника на НС, когато има предложения за промени между първо и второ четене. Освен това той определи приетите текстове като непрецизни.

"Има конституционно решение, което изрично казва, че възможността на депутатите да правят предложения между двете четения е част от законодателния процес в една демократична държава и това е недопустимо от конституционна гледна точка. Готови сме да сезираме КС. От една страна заради непрецизните текстове, които с нищо няма да променят борбата с домашното насилие и заради начина, по който се прави. Когато се приемат две четения в едно заседание, не е нормално в демократична европейска държава. Когато самият парламент системно и грубо гази законите, какъв сигнал даваме на хората", попита Вигенин.

Той заяви, бързането е било с цел да се успокои обществото след случая в Стара Загора, но "вместо да се мисли задълбочено и системно, се променя панически закона, за да се замажат очите на хората".

Той заяви, че БСП още през 2018 година е внесла промени в Закона за домашното насилие за създаване на центрове за защита на жени от домашно насилие във всички областни градове, както и други промени, които не са били приети.

БСП сезира Конституционния съд заради "интимната връзка"

БСП сезира Конституционния съд заради "интимната връзка"

Дебатът по второто гласуване на промените продължава