Не може да се твърди, че външнополитическа подкрепа може пряко да повлияе на изхода на процеса в Либия.
Това заяви правосъдният министър Антон Станков в изказването си на съвместното заседание на парламентарнтие комисии по външна поитика и здравеопазване, посветено на процеса в Бенгази.
Припомняме, че преди дни посланици от ЕС внесоха остър демарш в Триполи с искане за ускоряване на процеса.
15 минути бяха необходими на депутатите да се разберат дали заседанието да е открито или закрито. В крайна сметка медиите останаха само един час, след което беше решено за закриване на заседанието.
Антон Станков обясни на депутатите, че няма да им предостави подробности по тактиката на защитата.
Той съобщи, че се работи усилено по доклада, за който Либийският съд даде съгласие на последното си заседание.
По думите му той ще бъде изготвен от утвърдени имена от вирусологията, а оглавяваната от него междуведомствена комисия ще направи всичко възможно за материалното осигуряване (командировки и технически средства).
Станков каза само, че защитата има няколко варианта, които са обмислени много внимателно. Той обясни, че след приключване на делото, независимо от изхода му, има възможност за обжалване и от наша страна, и от либийската прокуратура.
Станков изтъкна още, че всички държавни институции трябва да са ангажирани с процеса, а зам.-министърът на външните работи Иван Петков заяви, че Соломон Паси работи денонощно по случая.
|
От своя страна председателят на здравната комисия Атанас Щерев заяви, че това не е процес срещу личността, а е замесено името на България и на българската медицина.
Евгени Кирилов от БСП информира, че ще внесе в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа проект на резолюция, в която да залегне нарушаването на човешките права за това, че наши медици са били измъчвани.
“Защо търпим това унизително третиране”, попита Евгени Кирилов.
Тези изказвания дадоха повод на Станимир Илчев да призове да не се използва случая за популистки политически изказвания.
Юнал Лютфи също подчерта, че политизирането на въпроса ще навреди на делото.
Кирилов попита обаче защо хората да не могат да си изразят мнението, “както това е сторил Слави”.
Изказването му предизвика недоволството на депутатите.
Стойчо Кацаров заяви, че си губят времето да обсъждат неща, които ги “има по вестниците”.
По предложение на Гергана Грънчарова от НДСВ заседанието продължи при закрити врати.
СЛЕД ЗАСЕДАНИЕТО
Пет “градивни” предложения са направили депутатите на изпълнителната власт във връзка с делото в Либия, съобщи след края на заседанието шефът на външната комисия Венко Александров.
На медиите обаче не беше предоставена информация за характера им с мотива - да не се окаже влияние на хода на процеса.
Със същото обяснение министър Станков отказа да назове имената на международните експерти, които ще подготвят поисканата от нас експертиза. Той дори не уточни броя им.
Станков беше категоричен, че експертизата ще бъде готова за предстоящото заседание на съда за 26 януари.
Той изтъкна, че докладът на либийските медици също не е трябвало да бъде предварително научен от медиите. По думите му това противоречи на либийското законодателство.
Припомняме, че отделни медии тогава разполагаха с текста на доклада, преди той да бъде преведен и официално предоставен на държавните институции.
След заседанието Жени Живкова от левицата съобщи, че докладите са препоръчали да се търси съдействие от африкански и арабски страни, които са в близки отношения с Либия.
Като пример Живкова посочи Судан и други африкански страни.
Депутати настояват да се търси съдействие със САЩ и Русия.