Големият въпрос не е решението на Конституционния съд, а изключително бруталното поведение на Висшия съдебен съвет, който отказва да разгледа такова предложение, въпреки че Конституцията изрично казва, че такова предложение може да бъде направено и да бъде разгледано. ВСС просто наруши съвсем директно Конституцията и се наложи тълкуване на очевидното. Това заяви евродепутатът от "Демократична България" Радан Кънев в отговор на въпрос на News.bg
Решението на Конституционния съд (КС), че правосъдният министър може да поиска предсрочното освобождаване на главния прокурор, не може да е стъпка в правилната или грешната посока за съдебната реформа. Доколкото в конкретния случай Конституция дори не подлежи на тълкуване и тя е пределно ясна, и отговорът на КС бил единодушен и категоричен - има текст, който казва, че може правосъдният министър да поиска оставката на обвинител номер едно, уточни Кънев.
Относно създаването на Временната комисия за промяна в Конституцията, Радан Кънев заяви, че това е много по-деликатен въпрос, защото опозицията отказва да влезе във временната комисия. По този начин опозицията дава знак, че няма как да се събере 2/3 мнозинство в парламента. Комисията има задача да изготви проект за конституционни промени и на база на така изготвения проект, да се търси мнозинство, обясни Радан Кънев.
По думите му добре е след като има доста широко съгласие за конституционни промени и в една съдебна власт те са нужни, да има комисия, която да ги подготви. Дали обаче ще се събере мнозинство или не, е рано да се коментира, но отказът на опозицията да участва е лош знак. Работата трябва да продължи, защото и българското обществено мнение, и поредица от препоръки на европейските институции казват, че България има нужда от задълбочена промяна на законодателната си уредба, особено в частта за главния прокурор, подчерта Радан Кънев.
Коментарът си той направи, след като взе участие на онлайн пресконференция с колегата си евродепутат Андрей Слабаков, посветена на това как по-успешно може да се преборим с раковите заболявания.
ivaylo-mladenov
на 15.02.2022 в 11:38:42 #4Ееееех, много е хубаво от БрюкселА да анализираш и критикуваш, налЕ?
balkanski
на 14.02.2022 в 22:48:03 #3Абе госпожице....ВСС може да разгледа...,но може и да не разгледа ..предложенията на някаква любителка на оралната любов.Никой не задължава ВСС да разглежда нещо ,особено нещо в сънищата на любители на фелацио.
halo
на 14.02.2022 в 18:44:17 #2Радке, задн*икът ти добре ли е ....
Дано нямаш хемороиди вече.
maria-ivanova
на 14.02.2022 в 15:18:50 #1Лош знак е, защото нямаме политици. Те са ниско образовани, абе направо са неграмотни, въпреки дипломите си, липсва им природна култура, липсват им първите 7 години, а това не се учи в университет, обиждат се и се репчат, за да се правят на умни, а не мислят, че за част от законите им трябва 2/3 глаове. Освен това се лишават от другото мнение, което е много полезно като коректив. Ако човек е умен, не му е необходимо да крещи и да говори високопарно, а увлича аудиторията с аргументи. Тези в Парламента ги слушам и никой, ама никой не става.