България и Словения споделят обща отговорност за утвърждаването на сигурността и стабилността в Западните Балкани и за приобщаването на своите съседи от региона към процесите на европейска интеграция. Около тази позиция се обединиха президентите Румен Радев и Борут Пахор на днешната среща в Любляна, където българският държавен глава е на официално посещение.

По думи на Румен Радев националното помирение, насърчаването на политическия диалог и изграждането на отношения на добросъседство на Балканите са задължителни стъпки за постигането на напредък в процеса на европейска интеграция.

Освен между държавите от региона националното помирение трябва да се случи и във вътрешен план за всяка отделна страна в Югоизточна Европа, коментира още българският президент. Той поздрави Борут Пахор за решението да създаде Паметник на жертвите от всички войни в Словения. Деполитизирането на историята трябва да се случи, за да не служи тя отново на користни интереси, да не се използва за преднамерено разделение на обществото и да не влияе негативно върху съвременните обществени процеси, заяви Радев.

Радев: Словения деполитизира историята си

Радев: Словения деполитизира историята си

Разширяването на ЕС и НАТО в Западните Балкани е ключов фактор за стабилност

Според българския държавен глава Европа е изправена пред много външни предизвикателства. Най-значителни според него обаче са темите, свързани със способността на ЕС да запази единството и солидарността и да върне доверието в способността на европейските институции да решават проблемите на гражданите.

Европейските граждани могат да бъдат приобщени към ЕС само ако институциите фокусират работата си върху техните проблеми, а не върху самите себе си, заяви българският президент и добави, че по-малките страни в ЕС трябва да могат да участват много по-активно както във формирането на общите европейски политики, така и в общите проекти, насочени към индустриална, научна и икономическа интеграция.

Като позитивна тенденция в отношенията на България и Словения беше откроено нарастването на двустранния стокообмен, който надхвърля 400 млн. евро, както и на туризма. Във водената от българския президент делегация в Словения са включени представители на над 30 български компании, както и представители на институциите, които насърчават контактите между бизнеса.

Според двамата президенти отличното сътрудничество на България и Словения в областта на енергетиката създава предпоставки за много по-активен диалог в тази област. Българският президент потвърди подкрепата на страната ни за проектите, които водят до енергийна диверсификация в нашия регион за постигане на по-висока сигурност в доставките на енергийни ресурси и на по-изгодни цени за потребителите.

Словения открива посолство в София

Словения открива посолство в София

Захариева и словенският й колега заедно на официалната церемония

На срещата бяха обсъдени и перспективите за разширяване на двустранните контакти и обмена в областта на образованието и науката.

Трябва да направим така, че на Балканите да имаме повече образователни възможности и научният обмен в региона да е с високо качество, за да може младите хора да не търсят реализация извън нашите страни, а да реализират своя огромен капацитет именно в нашия регион, посочи Радев. Президентът Борут Пахор потвърди интереса на Словения за задълбочаване на връзките между двете страни в сферата на науката, образованието и културата.

Припомняме, по-рано през деня президентът Радев и неговата съпруга Десислава Радева бяха посрещнати с официална церемония от словенския държавен глава и съпругата му Таня Печар.

В рамките на официалното си посещение в Словения българският президент проведе срещи и с министър-председателя Мариан Шарец и с председателя на парламента Деян Жидан.