Науката, технологиите и образованието са от ключово значение за постигането на Целите за устойчиво развитие на ООН и България ще продължи да подкрепя изграждането на открит, свободен и сигурен дигитален свят, до който всеки има равен достъп. Това заяви президентът Румен Радев по време на лидерски диалог за изпълнението на Целите за устойчиво развитие, посветен на прилагането на науката, технологиите, образованието и иновациите в подкрепа на развитието. Във форума в Ню Йорк участваха 15 държавни и правителствени ръководители от Европа и света, както и представители на международни организации, съобщиха от президентството.
Постигането на Дневен ред 2030 на ООН е приоритет за България, посочи президентът Радев и призова за по-ефективно многостранно сътрудничество за изпълнението на общите цели. В национален план за България това означава трансформация, насочена към изграждането на иновативна, зелена, дигитална и свързана страна.
Румен Радев подчерта, че България има утвърдени традиции в областта на природните науки като математиката, физиката, химията, инженерните специалности и други и именно те са в основата на постигнатия напредък в различни високотехнологични центрове. Увеличаването на потенциала на технологичните компании в страната ни също ускорява развитието на науката.
В Националната програма за развитие България 2030 се поставя фокус върху насърчаването на конкурентоспособността на българските компании чрез подобряване на дигиталните връзки, създаването на големи информационни центрове, автоматизирането на процеси, роботика и други. Принос за развитието на България като атрактивен център за върхови научни постижения и повишаването на икономическия растеж и качеството на живот имат освен признатите български университети и наскоро откритият Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии, който е уникален за региона и привлича учени от цял свят.
В изказването си на форума президентът Румен Радев посочи също така, че България ще продължи да работи за постигането на Целите за устойчиво развитие и това изисква ефективно използване на ресурсите, разумно инвестиране в науката на основата на висококачествено образование и модерни технологии, а прилагането на изкуствен интелект трябва да отчита моралните норми на човечеството, принципите на демокрацията и правовата държава.
При посещението си в Ню Йорк държавният глава обсъди и перспективите за задълбочаване на връзките на България със САЩ и Израел на срещи с представители на еврейски организации в Ню Йорк. Като особено важни сфери за развитие на партньорството държавният глава открои високите технологии, икономиката, енергетиката и сигурността, в които се развиват много проекти, допринасящи за модернизацията на България. По време на срещите представители на еврейските организации изразиха признателността си за активната роля на българския държавен глава за укрепване на отношенията на страната ни със САЩ и Израел.
Спасяването на българските евреи през Втората световна война е морален урок, от който светът се нуждае и днес. Борбата с дискриминацията, езика на омразата и антисемитизма изисква обединени усилия и открояване на позитивните примери като благородното дело на България в най-мрачните години за Европа, бе общата позиция на участниците в срещите. Някои от представителите на еврейските организации споделиха лични или семейни истории, които са част от уникалния акт на постигнатото от България нито един български гражданин от еврейски произход да не бъде изпратен в лагерите на смъртта или да бъде убит в страната ни.
Президентът Румен Радев открои националната програма, с която под негов патронаж страната ни отбелязва 80-годишнината от спасяването на своята еврейска общност от 50 000 души през Втората световна война. Държавният глава отправи покана към представителите на еврейските организации да посетят България за отбелязване на паметните събития, свързани с 80-годишнината, или за участие в различни инициативи и бизнес форуми, които да допринесат за задълбочаване на икономическите връзки с България.