Политици коментираха в Партийния дом решението на Европейския съюз да раздели пътя към Общността за Албания и Република Северна Македония.

Пръв това направи председателят на ПГ на БСП Борислав Гуцанов, който определи решението като "справедлива и нормална реакцията на Брюксел". Не може да имаш такъв речник, такава омраза, коментира социалистът за езика, който използват официални лица от югозападната ни съседка.

В коментара се включи и Бойко Борисов, който призова: "От нас се иска търпение." Според Борисов не трябва ние да изглеждаме агресивни, а и вече всички институции са реагирали. Тактиката на РСМ е България да е виновна, предупреди Борисов. Той посочи отново Договора за добросъседство, сключен между двете страни, на който трябва да се опираме. Този договор трябва да се спазва.

Всичко, което сме направили в ЕНП, Европейския Съвет, ЕК, сме много добре чути, каза Бойко Борисов. Албания върви напред, каза лидерът на ГЕРБ , отчитайки, че тя е признала българското малцинство.

Албания и РСМ няма да вървят в пакет по пътя към членството в ЕС

Албания и РСМ няма да вървят в пакет по пътя към членството в ЕС

Блокът започва преговори с Тирана за пълноправно членство

От "Има такъв народ" също са доволни от решението за РСМ. Това е най-нормалното нещо, каза Тошко Йорданов. Най-нормално е те да стоят извън ЕС, отчете той, като по мнението му югозападната ни съседка трябва да спазва текстовете от Договора за добросъседството.

Времето показа, че френското предложение е добро за България. Това заяви Кирил Петков пред медиите в Партийния дом. Целият ЕС застана на страната на България, категоричен бе той. Република Северна Македония трябва да реши дали иска да приеме българите в своята Конституция или ще се откъсне от ЕС, според него. Албания сега по-бързо тръгва към ЕС.

Външна комисия на Народното събрание се обедини с декларация за Република Северна Македония. Веднага ще бъде изготвен доклад, който да влезе в дневния ред. Това обяви Бойко Борисов, който е председател на външната комисия. Българските политици, българската държава сме единни, когато се касае добросъседството, подчерта лидерът на ГЕРБ. Който не го спазва да си носи последствията, подчерта Борисов.

Тошко Йорданов от ИТН каза, че не са правени компромиси, текстът е бил прецизиран. Когато става въпрос за интересите на България трябва да се разбираме, категоричен бе той. Ангел Георгиев от "Възраждане" също е доволен, че инициативата на партията за декларация е приета. Редакциите на текста на Възраждане са стилистични, по думите му. И той видя единение относно българския национален интерес.

По-късно през деня в пленарна зала депутатите приеха декларация за отношенията между България и РСМ. България настоява за спиране на антибългарското говорене и настоява за общо честване на общата ни историята, пише още в декларацията. Страната ни подкрепя изграждането на коридор номер 8.

Текстът на декларацията мина, като 178 депутати бяха "за" декларацията, която мина в пленарна зала за няколко минути и без дебат.