Парламентът да признае арменския геноцид, призова флашмоб пред сградата на НС, организиран от партията "Движение за европейско обединение и солидарност" (ДЕОС).

Демонстрацията се проведе два дни преди навършването на 100 години от "систематичното умъртвяване на огромен брой арменци в рамките на Османската империя", посочи председателят на УС на ДЕОС Емил Георгиев пред News.bg.
Историческата наука еднозначно е окачествила това като геноцид срещу цял един народ.

"Използваме този трагичен повод за арменската общност, за да обърнем внимание на абсолютната ненавременност и ненужност за провеждане на насилие", изтъкна Георгиев и допълни, че това, което се е случило на арменците, а впоследствие и на други народности, са безпрецедентни примери на огромен насилствен потенциал. Съвременното съжителство между хората, по думите му, трябва да се базира на ненасилието и на взаимното уважение.

Той призова България, в лицето на своя парламент, в който са избрани 240 народни представители, най-накрая да намери политическа смелост и да приеме политическо решение, с което да окачестви този акт като геноцид.

Най-вероятно ДЕОС ще организират петиция, с която да приканят депутатите да сторят това. Не смятаме, че това е решение, което трябва да се вземе в рамките на часове, дни или седмици. Важното според него е да се види, че има политическа воля и в обозримо бъдеще това да се промени.

Десетината събрали се съмишленици от ДЕОС символично изчетоха стихотворението "Арменци" на Пейо Яворов. В социалните мрежи ще се разпространява и хаштаг, гласящ: "ArmenianGenocide".

На сайта си ДЕОС са публикували позицията си по въпроса за признаването на арменския геноцид. "Срамно е, че 100 години след геноцида над арменския народ, започнал през април 1915 година от Османската империя, България все още не го е признала официално", гласи тя.

Там се посочва още, че ООН, Европейският парламент, Австрия, Белгия, Канада, Чехия, Гърция, Италия, Холандия, Полша, Швеция, Швейцария и много други са го признали. Въпросът е ние какво чакаме и защо (вероятно) за пореден път депутатите в парламента поставят партийни сметки и търговия с услуги пред общочовешки ценности, се казва още в позицията.

"За нас в ДЕОС признаването на арменския геноцид е поредна крачка към острото осъждане на насилието като цяло и случващото се в много точки по света и днес! Ние знаем и осъзнаваме, че зверствата по света не са приключили - войните и конфликтите продължават, още и още хора търсят спасение и ще продължават да търсят сигурност за себе си и семействата си", завършва становището.