Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който работим усилено и в тясна координация с нашите партньори от Европейската комисия, каза министър-председателят. Това заяви премиерът Росен Желязков на среща с европейския комисар по стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации Екатерина Захариева. За разговора им съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет (МС). Той допълни, че още от първия ден на кабинета Министерството на финансите (МФ) извършва подробен анализ на състоянието на публичните финанси и въз основа на резултата от него ще бъде изготвен новият бюджет на страната. "На базата на тези действия незабавно България ще поиска от ЕК извънреден конвергентен доклад за готовността на страната за влизане в Еврозоната", посочи Желязков.

В разговора си с българския еврокомисар премиерът изтъкна също, че конкурентоспособността е основен приоритет в процеса по стабилизиране на българската и европейска икономики.

Костадинов обеща война на кабинета заради пътя към еврозоната

Костадинов обеща война на кабинета заради пътя към еврозоната

Инфлацията за януари ще е в пъти по-висока от инфлацията за цялата 2024, прогнозира той

Той обсъди с Екатерина Захариева актуални теми от европейския и българския дневен ред като инвестициите и конкурентноспособността на българската и на европейската икономика, условията и бизнес средата за стартиращи предприятия в България. Като добра практика на срещата бяха отбелязани разположения в България европейски суперкомпютър и работата на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT).

По думите на Захариева е необходимо българските компании, учени и университети да бъдат още по-активни. Тя каза още, че по Програма "Хоризонт Европа" България е получила 158 млн. евро. Еврокомисарят заяви също, че за ускоряване на икономическия растеж и просперитет на България и Европа са необходими мащабни инвестиции в иновативни решения в области като цифрови технологии, енергия, мобилност и др.

Екатерина Захариева: България - един от лидерите в развитието на ИИ

Екатерина Захариева: България - един от лидерите в развитието на ИИ

Българският софтуерен бизнес на 100% използва изкуствен интелект

Освен с премиера Захариева се срещна и с президента Румен Радев, министъра на финансите Теменужка Петкова, външния министър Георг Георгиев и министъра на образованието Красимир Вълчев. Еврокомисарят днес е на първото си посещение в чужбина на тази длъжност и по традиция избра родината си.

Иновациите, научните изследвания и технологиите са в основата на политиката за развитие на конкурентоспособна европейска икономика. Това заяви президентът Румен Радев на срещата с европейския комисар за стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации.

Радев е поздравил Захариева за избирането й на отговорния пост и отбеляза, ключовото значение на нейния ресор за ЕС. Голямо предизвикателство е фрагментираното европейско пространство в областта на науката и иновациите, посочи още Румен Радев и допълни необходимостта да се търси начин то да се обедини, като не се елиминира вътрешната конкуренция.

По време на срещата беше подчертано значението на Програма "Хоризонт Европа" като важен инструмент за развитието на науката, към който проявяват интерес и редица партньори на ЕС. Беше обсъдена също така и перспективата у нас да бъде изграден Международен институт за устойчиви технологии с технология от ЦЕРН, който ще създаде качествено нови условия за изследвания в различни области на науката.

Финансовият министър Теменужка Петкова е уверила пък Екатерина Захариева, че присъединяването на България към еврозоната остава основен приоритет на Министерството на финансите, чийто ангажимент е да изготви бюджет с 3% дефицит.

Министър Петкова съобщи, че до края на февруари България ще представи на Европейската комисия и Националния си средносрочен фискално-структурен план. Документът представя визията за политиките по отношение на устойчивостта на публичните финанси и ключовите реформи и инвестиции до 2028 година.

Във фокуса на дискусията са били и дискутираха възможностите за подобряването на бизнес средата и конкурентоспособността. Захариева изтъкна, че инвестициите в иновации и новостартиращи компании са предпоставка за висока добавена стойност и реализиране на икономически растеж както у нас, така и в Европа.

Министърът на външните работи Георг Георгиев заяви по време на срещата си в еврокомисаря, че устойчивият и дългосрочен икономически растеж може да бъде постигнат чрез насърчаване на технологичните иновации, инвестиции в изследователска инфраструктура, и ускоряване на интеграцията на изкуствения интелект в индустрията. Пример за такъв принос е Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT). Георгиев отбеляза, че подобни инициативи укрепват научната и иновационна позиция не само на България, но и на ЕС.

Министърът на външните работи информира, че от 1 юли 2025 г. България ще поеме ротационното председателство на Πpoцeca нa сътрудничество в Югоизточна Eвpoпa (ΠCЮИE) за периода 1 юли 2025 г. - 30 юни 2026 г.

Засилването на българското участие в "Хоризонт Европа" - рамковата програма за научни изследвания и иновации, привличането и задържането на учени и изследователи в европейското пространство, както и насърчаване развитието на европейските таланти. Тези теми обсъдиха министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и Захариева.

Министър Вълчев отбеляза, че един от основните му приоритети ще бъде свързан именно с продължаващото засилване и разширяване на българските проекти в рамковите програми на ЕС за научни изследвания и иновации. От своя страна еврокомисар Захариева поздрави МОН за създаването на лиазон (свързващ) офис в Брюксел, който подпомага включването на българските научни организации и бизнеса в европейските програми за наука и иновации.

Екатерина Захариева: България - един от лидерите в развитието на ИИ

Екатерина Захариева: България - един от лидерите в развитието на ИИ

Българският софтуерен бизнес на 100% използва изкуствен интелект