Решението на държавата ни да изгони аташето по социалните въпроси в Генералното консулство на Турция в Бургас - Угур Емироглу - заради нарушения на правилата на Виенската конвенция за водене на дипломатическата служба в чужда държава, е закъсняло. То е и знак, че определени звена в държавата не умеят да провеждат национално отговорна политика. Това заяви в ефира на телевизия Канал 3 заместник-председателят на ПП АБВ Румен Петков. „Това решение на българските власти идва 24 часа след едно изявление на турския посланик, че никога, под никаква форма и по никакъв начин служител на турската мисия не е извършвал действия, които го поставят в особено положение спрямо България и изискванията на Веницианската комисия.
Главният въпрос в случая е защо се занимаваме със служители на третостепенно ниво, когато ние имаме много ясни действия на самия консул в Бургас. Защо изчакахме консулът на република Турция в Пловдив да бъде изтеглен, при положение, че с мен са споделяли кметове и председатели на общински съвети за натиск, на който са били подлагани? Какво правим със самия посланик? Така, че тази неспособност България да излъчи пред обществото и пред партньорите ни, в това число и пред приятелските държави, каквато е Турция безспорно, тази неспособност да излъчи политика от гледна точка на националния ни суверенитет, на националната сигурност, на националното достойнство – дразни! Но пак казвам, да изгониш служител на това ниво – това е елементарен изпълнител, и да го забавиш това решение толкова време, трябва да си дадем сметка, че това е израз на неспособност да водиш национално отговорна политика“.
Според Петков решението за създаване на парламентарна комисия, която да проверява твърденията за вмешателство на Русия и Турция във вътрешните дела на България е грешно и лошо за страната ни.
„Решението по същество е глупаво. То злепоставя България и пред Турция, и пред Русия. То ни злепоставя и по същество, защото ние имаме служби, които би трябвало ако имат такъв тип действия, да са ги констатирали или да ги констатират. Имаме разузнаване, имаме ДАНС , имаме МВР, имаме Военно информационна служба. Нали разбирате, че тази комисия ще трябва да изслуша тези служби, които изредих? Заседанията сигурно ще бъдат засекретени и ще бъдем изправени пред една говорилня, и ще започнат едни оценки от типа какво е свършило разузнаването и какво не е свършило разузнаването“, посочи той.
Угур Емироглу е тук от три години и имам информация, че е засечен от службите ни за сигурност. Повече от година той е разследван от тях и най-после са намерени основания и кураж да бъде поискано отзоваването му. Този е точно агентура.
Причината за искането Турция да си го прибере не е толкова религиозната му дейност, а това, което вие казвам. Най-малката причина е оказването на натиск върху депутати и активисти от ДПС, защото такъв е оказван и от турския посланик Сюлейман Гьокче, и от други представители на консулството и в Пловдив. Това заяви пред epicenter.bg съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов.
Той припомни, че има утвърдена практика на турските консулски служби да извършват резидентска дейност. Този е точно такъв. Макар че консулството е в Бургас, неговият периметър на действия е Североизточна България. Емироглу е отговарял за този район и от доста време е работил там по линия на мюсюлманското вероизповедание. По моя информация, той е упражнявал непрекъснат брутален натиск върху мюфтиите и активисти на ДПС.
Решението на Министерство на външните работи определено може да се нарече и „смелост“ с оглед на деликатната ситуацията в отношенията ни. От друга страна външният министър Даниел Митов не бива да бъде изкарван съвсем „куражлия“, защото международната ситуация дава възможност България да има малко по-твърда политика към Турция, чиито отношения със САЩ и Русия са влошени. В момента това работи за нас, посочи Валери Симеонов.
Той очаква да бъде изгонен и турския консул в Бургас Ниязи Акьол.
Тримата депутати Хюсеин Хафъзов, Айдоан Али и Шабанали Дурмуш са квота на турския президент Реджеп Ердоган в българската политика, смята Валери Симеонов.