Живеем в свят на нарастващ риск и несигурност. Възкръсналите призраци на самоунищожението като резултат на пълномащабната война в Европа е кошмар, което моето поколение погрешно вярваше, че е отминала фаза в човешката история. Това коментира днес президентът Румен Радев пред Общото събрание на ООН в Ню Йорк. Информация за изказването му беше разпространена от прессекретариата на държавния глава.

Той обърна внимание на войната, конфликтите и тероризма като застрашаващи бъдещето на цивилизацията, както и високото ниво на социално-икономически дисбаланс, растящата несигурност в доставките на храни и разрушаването на веригите на снабдяване, започнали по време на пандемията от коронавирус. Радев изтъкна, че войната в Украйна е изострила тези кризи и унищожава не само хиляди човешки животи, но и оптимизма, че можем да изградим по-добро бъдеще.

Консенсусът, че човечеството може да живее на основата на международно установени правила, е брутално потъпкан, подчерта той. Президентът отбеляза, че тези правила са били изковани именно в залата на Общото събрание на ООН. По думите му същевременно в различни региони на света демокрацията и човешките права са подложени на атаки и ерозия, а на тяхно място се утвърждава авторитаризъм.

Радев: Рискът от глобален военен конфликт е основното предизвикателство пред света

Радев: Рискът от глобален военен конфликт е основното предизвикателство пред света

Държавният глава ще участва днес в срещата на върха за Целите на устойчиво развитие в рамките на ООН

По думите държавния глава тези негативни процеси отклоняват вниманието от не по-малко опасни предизвикателства за човечеството. Той уточни, че глобалните изменения в климата, намаляването на биоразнообразието и замърсяването заплашват живота на планетата и изискват отговор с ясното съзнание, че бъдещето на цивилизацията е под въпрос. Радев допълни, че затова историческото призвание на лидерите на кръстопътя на човечеството е да възвърнат доверието в многостранната дипломация и да отстояват основания на правила международен ред, служещ на категоричната воля на народите да живеят в мир, който е фундаментална предпоставка за оцеляването на човечеството и изграждането на благоденствие. "Възстановяването на мира и сигурността е нашият най-належащ приоритет", подчерта той.

Държавният глава каза още, че са минали 19 месеца от началото на войната на постоянен член на Съвета за сигурност на ООН срещу неин съсед в нарушение на Устава на ООН. "От първия ден България заклейми агресията на Русия срещу Украйна. Всеки ден от тази война застрашава международния мир и сигурност и вече се е превърнала във война на изтощение, която изправя пред предизвикателство социалното и икономическото развитие в света", подчерта президентът. Той отбеляза, че затова приоритет на 78-ата сесия на Общото събрание на ООН е да намери подходи, които могат да очертаят пътя към възстановяване на мира в Украйна. В развоя на събитията Румен Радев съзира опасна тенденция на ескалация и риск от разпространяване на конфликта в Черно море и засягане на съседните на Украйна държави. Той призова за по-силна политическа воля, дипломация и активни преговори за постигането на всеобхватен, справедлив и устойчив мир, основан на международно признатите принципи на ООН.

Държавният глава изрази и тревогата на България от оттеглянето на Русия от зърнената сделка, продължаващите удари срещу пристанищната инфраструктура на Украйна и ограничението на корабоплаването в Черно море, които увеличават несигурността в снабдяването с храни, особено в глобалния Юг, където цената на войната също е особено висока.

Взрив на кораб в Черно море край Румъния

Взрив на кораб в Черно море край Румъния

Според екипажа плавателният съд се е ударил в мина

За увеличаващите се предизвикателства пред принципите в Устава на ООН, включително в областта на международното право, Радев изрази подкрепата на България за усилията към повишаване на прозрачността и отчетността в работата на Съвета за сигурност. Той изтъкна, че истинската реформа на Съвета за сигурност остава трудна задача и страната ни очаква Съветът да бъде по-ефективен в осъществяването на основната си отговорност за разрешаване на международни конфликти. Президентът призова и за допълнително място на непостоянен член за групата на държавите от Източна Европа в бъдещия формат на Съвета за сигурност на ООН.

Той акцентира върху подкрепата на страната ни за европейската перспектива на Западните Балкани и допълни, че изграждането на добросъседски отношения, всеобхватните реформи и изпълнението на критериите за членство в ЕС представляват основата на процеса на интеграция.

Държавният глава изрази и позицията на страната ни по редица теми от дневния ред на ООН - подкрепа за борбата с глобалните изменения в климата, неразпространението на ядрено оръжие, укрепване на възможностите на националните системи за здравеопазване и изграждане на модерно и достъпно образование.