Тази сутрин с хиляди българи се поклонихме пред подвига на опълченците. Всяка година на днешната дата почитаме паметта на героите, то е наше дело и наша отговорност. Това заяви президентът Румен Радев по време на тържествените чествания по повод 3 март - Националния празник на България, в столицата пред Паметника на Цар Освободител тази вечер.
Той продължи: "3-и март е ден за почит и за единение за историческата истина, за почитане на делата на Левски, в който българите не се делят на вяра и произход, а заедно делят чистата и свята република".
"Ние днес се прекланяме пред нашите героични предци и знаем, че свободата и справедливостта не се дават даром, а всяко поколение трябва само да ги отстои, вечна памет за героите. Да живее България", каза още президентът.
Преди това той се обърна към всички присъстващи на площада - председателя на Народното събрание Цвета Караянчева, вицепрезидента Илиана Йотова, зам.-министър председателят Красимир Каракачанов, депутати, началника на отбраната, генерали, адмирали, офицери, сержанти и войници и граждани.
"Преди 143 г. на днешна дата България възкръсва на картата на Европа, пътят към свободата е дълъг и мъченически, Паисий ни извежда от мрака, народните деятели в Цариград възраждат независимата българска църква, Апостолът на свободата създава идеята за чиста и свята Република, Бенковски отваря съдбовната рана в сърцето на Тарана, честното перо на Макгахан, става известна истината за клането в Батак, Юго пренася българската трагедия в Европа, свободата най-светне идва, след обявяването на войната в Петербург хората се кръстят, Русия е единствената страна в Европа, в която има достатъчно идеализъм, Достоевски пише своя дневник - "Това е война нечувана, за слабите и огнетените, която има за цел не да отнема, а да даде свобода", изброи историческите факти президентът Румен Радев.
На площада започна тържествената заря-проверка след изброяване на името на героите, загинали за свободата на България.
Philosopher
на 04.03.2021 в 16:58:57 #3null
на 03.03.2021 в 20:26:32 #2Антония, "тирана" и "угнетените", душко. За безкрайното изречение да не говорим.
friend
на 03.03.2021 в 20:01:56 #1Точно Достоевски ли трябваше да цитира този неграмотник??? Ето какво пише Достоевски за българите и руско-турската война: ".........та с така изградена представа за българите ние тръгнахме от бреговете на Фниския залив и на всички руски реки да проливаме кръвта си за тях – поробените и изтерзаните, и изведнъж видяхме китните български къщички с градинки около тях, цветя,’ плодове, добитък, обработена земя, която богато се отблагодарява за грижите, и като връх на всичкото по три православни църкви на всяка джамия — и ще се бием за вярата на поробените! „Как смеят!” — кипнаха мигновено оскърбените сърца на някои освободители, лицата им пламнаха от обида. „Ами ние сме дошли да ги спасяваме, значи те трябва да ни посрещат едва ли не на колене. Да, ама те не коленичат, те ни гледат накриво, даже май не ни се и радват! Не ни се радват на нас! Вярно е, посрещат ни с хляб и сол, ама гледат накриво, накриво!…” Е, по-късно пак посрещнахме руснаците ... през ПСВ в Южна Добруджа. Вярно не толкова гостоприемно, но пък заслужено. Затова пък през ВСВ някои от българите ги посрещаха радостно и с цветя. "Освободителите", насядали по американските камоини и джипове гордо приветстваха множеството, а както казва бабата на моята съпруга, след няколко дни вече сваляха и мокрото пране от дворовете на къщите.