РЗС поиска Конституционният съд да касира изборните гласове, дошли от Турция. Лидерът на партията Яне Янев, придружаван от „делегация" от около 15 души, входира в деловодството на Министерски съвет молба, съдържаща това им настояване.

Лично премиерът Марин Райков, след като Янев получил входящия номер, поискал да разменят няколко думи.

„Аз аргументирах нашата жалба и накратко маркирах нарушенията в Турция. Разчитам Министерски съвет да прояви разум и по никакъв повод да не се поддава на каквито и да било външни внушения", коментира пред медиите лидерът на РЗС.

Според него ще бъде опасен прецедент, ако Министерският съвет пожелае да играе ролята на арбитър в този спор между политическа партия, която по закон има право да оспорва изборните резултати, и Конституционния съд.

„Ние от РЗС сме твърдо убедени, че Министерски съвет, оглавяван от Марин Райков, си свърши техническата работа по отношение на организацията на изборите. Считаме, че е коректно, почтено и спазвайки закона, да препратят нашата жалба до Конституционния съд", отбеляза още той.

Янев и колегите му осъзнават, че това дали молбата ще стигне до конституционните съдии зависи от всички министри. Служебният премиер обаче е поел ангажимент да внесе тази точка на заседание на кабинета, а от РЗС настояват това да стане в едноседмичния законов срок.

„Райков беше изненадан от определени факти и обстоятелства, свързани с нашата жалба за фрапиращо, драстично нарушаване на закона по отношение на секциите в Турция и считам, че безпрецедентна наглост е на софиянци да им се дават депутати парашутисти, избрани в Турция", заяви гневно Янев и добави: "Софиянци не са гласували за депутати от Турция. Това е безпрецедентно явление ДПС да има депутати в София с по-малко от 3500 гласа".

Припомняме, според окончателните данни от вота в 23-ти, 24-ти и 25-ти МИР-София, както и в София-област има избран по един кандидат-депутат от ДПС.

Според него тази абсурдност трябва да бъде прекратена и Конституционният съд трябва да се произнесе по всички факти и документи, които са приложили и час по-скоро да касира незаконно избраните народни представители от ДПС.

Така ще се предотврати тази подмяна на вота, която се е случила в Турция, отсече още лидерът на РЗС.

От неговата партия за втори път оспорват резултатите от Турция. Те направиха това и през 2009 година, когато Конституционният съд се произнесе в тяхна полза.

„Смятаме, че и този път, ако някой не окаже някакъв недопустим натиск върху Министерски съвет или Конституционния съд, отново ще бъдат касирани, само че този път не 18 хиляди гласа,  както беше тогава, а ние искаме касиране на 51 хиляди гласа, дошли от Турция", поясни Яне Янев.

За него този вот е недействителен и трябва да бъде касиран веднага.

В XXI-век е абсурдно един човек да отива и да гласува с десетки чужди лични карти. „Недопустимо е да се попълват протоколи изцяло с невярно съдържание, както и под чертата в избирателните списъци да се добавят повече хора, отколкото са били над нея", заключи Янев.

След казаното от Янев от Министерски съвет излязоха със специално изявление по въпроса.
От там категорично уточняват, че министър-председателят никога не е поемал и не би могъл да поеме конкретен ангажимент относно това какво ще предприеме правителството преди обсъждане на Министерски съвет и постигане на съгласие между всички министри в кабинета.
Премиерът Марин Райков увери г-н Янев, че веднага ще инициира да се направят нужните юридически консултации относно правните задължения на правителството по съответния казус и ще бъде предприето това, което законите на държавата повеляват по недвусмислен начин, допълват от там.