Депутатите разгледаха и приеха на първо гласуване три законопроекта за изменение и допълнение на Семейния кодекс.
Вносители са лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и група народни представители, депутатът от "Има такъв народ" Александър Рашев и група народни представители, и депутатът от ГЕРБ-СДС Деница Сачева и група народни представители.
За законопроекта за промени в Семейния кодекс на Костадин Костадинов и група народни представители гласуваха със 136 гласа "За", 33 гласа "против" и 21 гласа.
За законопроекта за промени на депутата от "Има такъв народ" Александър Рашев и група народни представители гласуваха 126 гласа "За" , 24 гласа "против" и 21 гласа "въздържали се".
За законопроекта за промени в Семейния кодекс на депутата от ГЕРБ-СДС Деница Сачева и група народни представители гласуваха 152 гласа "За", 18 гласа "против" и без въздържали се.
Новите текстове, предложени от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, редактират съществуващата възможност по време на бракоразводно дело родителите сами да решат всички въпроси за отглеждането и възпитанието на ненавършилите пълнолетие деца.
В законопроекта се дописва, че споразумение може да се постигне и за съвместно упражняване на родителските права. Ако не се постигне споразумение, съдът служебно постановява местоживеенето на децата, на кого от родителите се предоставят родителските права, определя мерките за упражняването им, включително при пътувания на детето в чужбина.
Когато и двамата родители искат права над детето, съдът може да постанови съвместното им упражняване, предвиждат промените. Сега у нас има възможност за съвместно упражняване на родителски права само при съгласие и на двамата родители.
Парламентарната група на "Има такъв народ" също предлага съдът да може да постанови съвместно споделено родителство при развод.
"Времето на детето се споделя между двамата родители, независимо дали живеят заедно или са разделени", пише в техния проект.
При спор относно родителски права и режим за лични контакти между родител и дете, времето, което то прекарва с който и да е от родителите си, не може да бъде по-малко от 127 дни на годишна база, в случай че родителят не застрашава живота и здравето на детето.
В мотивите на ИТН се изтъква, че сега се стига до отчуждаване на детето от единия родител, злоупотреба с родителските права, "настройване на детето с неверни (често вулгарни) разкази". Техният законопроект ще позволи всеки родител да има поне четири месеца на година с детето.
ИТН включват и текстове, които уреждат въпроси при раздяла на родители, които нямат сключен брак. Формация на Слави Трифонов предлага промени и в текстовете за издръжката.
Според тях, тя следва да е поне 30% от минималната заплата. Сега минимумът за издръжка на дете, според Семейния кодекс, е една четвърт от размера на минималната заплата. ИТН въвеждат и възможност издръжката да не се дължи, ако родителят не получи регламентираното време с детето. Ако пък този, който плаща издръжката, е виновен, то тогава ще я плаща в двоен размер.
Законопроектът на парламентарната група на "Възраждане" въвежда равнопоставеност на двамата родители при преценката на техния родителски капацитет.
В мотивите си депутатите изтъкват, че сега съществува презумпция, че майката е по-подходящият родител. В тези промени също се въвежда изискване за минимален брой дни, в които родителят, който не упражнява родителските права, може да бъде с детето - 10 календарни дни в месеца, определени в поредност по преценка на съда и според официалните празници, ваканциите, личните празници и интересите на детето.