Преподавателят по Конституционно право в СУ "Свети Климент Охридски" проф. Пламен Киров заяви, че има два варианта относно казуса по прекратената процедура за избор на нов главен прокурор, която стигна до Конституционния съд.
Пред News.bg, проф. Киров заяви, че има два варианта - Законът за съдебната власт да бъде обявен за противоконституционен, или КС да приеме, че изборът на Борислав Сарафов за нов главен прокурор е законосъобразен.
Ако приеме втората хипотеза, КС ще отвори кутията на Пандора, защото ще възникнат въпроса и за други органи, предупреди конституционалистът.
Проф. Киров е възмутен и от факта, че след като мандатът на главния прокурор е изтекъл, депутатите в Народното събрание не искат да направят необходимото да изберат прокурорска и съдийска колегия във ВСС, а същевременно с това твърдят, че извън мандата си този орган може да упражнява мандата си.
"Вместо да стартират процедура по избиране на състав на ВСС, приемат закон, с който забраняват на ВСС да изпълни свое конституционно правомощие - избиране на главен прокурор", ядоса се той.
Проф. Киров разкритикува още народните представители, че дори не се опитват да се съберат, за да достигнат до някакво съгласие за избор на нов ВСС.
"И с гласовете на Делян Пеевски, гласовете за избор на ВСС отново не стигат, така че да седнат, да преговарят и да се разберат да приемат закони и да вземат решения за управление на държавата. Хайде да направят опит и да видим дали няма да стане", коментира конституционалистът.
Той коментира и непрестанните атаки по своя колега, впоследствие станал и член на Конституционния съд - Орлин Колев заради това, че има връзка с председателя на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски.
"Всеки избор от Народното събрание и попълване на квота, без значение дали става въпрос за Конституционен съдия е политически оцветен, а и сега е модерно всеки да е човек на Делян Пеевски", коментира проф. Киров, който определи атаките спрямо Колев като политически атаки и политическо говорене.
Проф. Пламен Киров разкритикува правителството на Росен Желязков, че няма програма за управление. Въпреки това той не очаква правителството да падне след още един вот на недоверие.
"Правителството ще стои, докато ГЕРБ преценят дали да го поддържат или не. В момента, в който влезем в Еврозоната и ГЕРБ прецени, че твърде много станат компромисите, те ще сложат край на правителството, но иначе малките коалиционни партньори, които са влезли в правителството никой няма да го събори. Единствените, които могат да съборят правителството, са ГЕРБ", каза още проф. Пламен Киров.