Представители на изпълнителната и законодателната власт, поне от парламентарно представените политически партии, както и президентската институция не дойдоха на националната кръгла маса на тема: "Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България".

На кръглата маса, провела се в БТА, не бяха поканени ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало и Демокрация, права и свободи - ДПС, но освен тях липсваха представители на БСП-Обединена левица, "Има такъв народ", ПП МЕЧ, ПП-ДБ, президентството, Министерски съвет, Народно събрание и представители на Централната избирателна комисия (ЦИК). Единствената парламентарно представена партия, която присъства на дискусията бе депутатът от "Възраждане" Ивайло Чоргов.

Едновременно с това в 51-то Народно събрание започна процес по промяна на Изборния кодекс (ИК), като вече на първо гласуване минаха предложенията за Изборния кодекс на "Продължаваме промяната", "Демократична България", "Възраждане", "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ". В утрешния ден, вторник, 14 януари от 11 ч. предстои промените в Изборния кодекс да бъдат разгледани и на второ гласуване в Комисията по конституционни и правни въпроси.

Депутатите на първо четене приеха всички промени в Изборния кодекс

Депутатите на първо четене приеха всички промени в Изборния кодекс

От преброителни центрове до видеозапис, но закрито, и от нова ЦИК до машини и хартия

На кръглата маса, посветена на промените в изборното законодателство и организирана от гражданска инициатива "Будители", се отзоваха конституционалистът проф. Пламен Киров, лидерът на ПП МИР Симеон Славчев, лидерът на "Атака" Волен Сидеров, "Алианс на гражданите за България", ПП Център, "Непокорна България", ПП КОЙ, ПП Свобода, Сдружение Съвет по нормотворчество и др. Целта на Националната кръгла маса е да се постигне политически и обществен консенсус за необходимите промени в Изборния кодекс, които да го превърнат в работещ, ефективен и устойчив, и най-вече да гарантират провеждането на честни избори в България.

Адвокат Росен Рашков от гражданско движение "Будители" изброи кои според него са необходимите промени в Изборния кодекс: избирателната система да бъде преразгледана и трябва да бъде наложен вариант, при който да бъде смесена избирателна система, пълна забрана за социологически проучвания 60 дни преди изборите, видеонаблюдението да бъде достъпно публично, завишаване на наказателната отговорност срещу политическите права на гражданите, да се създаде национален щаб за честни избори, ЦИК да се избира пряко от хората, което не бе обяснено как може да стане.

Росен Рашков настоя, ако промените в Изборния кодекс в 51-ото Народно събрание минат в този вид, в който са в пленарна зала, президентът Румен Радев да наложи вето.

ДБ и ПП с обща инициатива за Изборния кодекс

ДБ и ПП с обща инициатива за Изборния кодекс

Внесли са в Народното събрание предложения за промени в Изборния кодекс

След това думата взе и конституционалистът проф. Пламен Киров, според когото не трябва да се правят много изменения в изборния кодекс, въпреки желанието на партиите да пипнат нещо в изборната материя, констатирано като лошо от предсрочните парламентарни избор. Проф. Пламен Киров посочи, че може да се помисли от Изборния кодекс да отпадне, както се изрази той - идиотското квадратче "Не подкрепям никого", което при ниска избирателна активност е една парламентарна група от десет човека. На следващо място, по думите на проф. Пламен Киров, е да се помисли за електронно гласуване и да се спре машините за гласуване да бъдат третирани само като принтери. Симеон Славчев от ПП МИР настоя да се въведе истинско машинно гласуване, което да гарантира провеждането на честен вот, машинният протокол да бъде признат за финален в секционната избирателна комисия и ЦИК да стане експерт независим орган.

Волен Сидеров пък настоя за плаваща и по-ниска от 4% бариера за влизане в Народното събрание. Избирателните райони, които са в полза на независимите кандидати за народни представители, по думите на Сидеров, също трябвало да паднат.

НПО "Демократичен център" предлага 3+3 мерки за по-честни избори

НПО "Демократичен център" предлага 3+3 мерки за по-честни избори

Ключово е за възстановяване на доверието в изборния процес

Красимира Катинчарова от ПП "Величие" настоя да се помисли върху избирателните секции фантоми, забраната на смяната на членовете на СИК в последния възможен момент, промени в Информационно обслужване и да се изключи човешката намеса в машините за гласуване.

Всички настояха от единствената парламентарно представена партия, която присъства на дискусията за промени в Изборния кодекс - "Възраждане", да припознаят предложените промени в изборното законодателство и да бъдат предложени между първо и второ четене в Народното събрание.

"Възраждане" с проект за промени в Изборния кодекс и приемат предложения

"Възраждане" с проект за промени в Изборния кодекс и приемат предложения

Партията организира форум за проблемите в изборния процес и необходимостта от промени

News.bg припомня кои бяха основните промени в ИК, внесени от отделните парламенарно представени партии:

Предложенията на ИТН, касаещи промени в Изборния кодекс - промени в начина на изготвяне на избирателните списъци, промени на вида на машинното гласуване, създаване на преброителни комисии и отлагане влизане в сила на създаването на избирателен район "Чужбина".

Промените на "Възраждане" в Изборния кодекс - премахване на хартиената бюлетина от изборния процес, въвеждане на промени с видеонаблюдение в изборния процес и в изборната секция, което да не е явно и достъпно, но при възможност да бъде прегледано за манипулации, ограничение на партиите и коалициите, които да могат да участват при приемането и обработката в РИК и ОИК, въвеждане на промени по отношение увеличаване състава на ЦИК, която към момента се състои от 25 членове, премахването на номера от бюлетината, да се увеличат възнагражденията на СИК и на тези, които носят протоколите в РИК и в ОИК.

Промените на БСП-Обединена левица в Изборния кодекс - въвеждане на регионални избирателни преброителни центрове и активна регистрация на избирателите, създаване на преброителни комисии от секциите, които са компрометирани, изчистване на мъртвите души в избирателните списъци, нов ред за съставяне на избирателни списъци с активна регистрация.

Промените на Демократична България в Изборния кодекс - въвеждане на преброителни центрове (комисии), с което да се подобри процесът по отчитане на подадените гласове, връщане на машинния протокол.

Промените на ПП в Изборния кодекс - въвеждане на нов тип сканиращи машини, които да сканират хартиените бюлетини, документите за самоличност на гражданите също да бъдат сканирани за избирателните списъци, което да предотврати възможността лице да гласува два пъти, промени в начина, по който се избира Избирателната комисия, нов състав на ЦИК.