Депутатите разгледаха и приеха на първо гласуване 5 законопроекта за изменение и допълнение на Изборния кодекс. Вносители са от "Възраждане", ИТН, БСП, ДБ и ПП, като парламентарната група е с два отделни законопроекта.

Докладът от Комисията по конституционни и правни въпроси в Народното събрание е общ, съставен от предложенията за промени в изборното законодателство на вносителите и бе прочетен от народния представител от ГЕРБ-СДС Анна Александрова. След като Александрова представи общия законопроект, всеки един от вносителите за промени в Изборния кодекс защитиха предложенията си.

Народните представители приеха законопроекта за промени в Изборния кодекс на Костадин Костадинов и група народни представители със 171 гласа "за", 45 гласа "против" и 1 глас "въздържал се". Подкрепа за промените в изборното законодателство срещна и законопроекта на Тошко Йорданов и група народни представители със 202 гласа "за", 8 гласа "против" и 9 гласа "въздържали се". Промените в Изборния кодекс, внесени от БСП-Обединена левица също се харесаха на депутатите и те бяха приети с 200 гласа "за", 3 гласа "против" и 15 гласа "въздържали се". Промените на ДБ бяха подкрепени със 174 гласа "за", 37 гласа "против" и 9 гласа "въздържали се". Последният законопроект за промени в Изборния кодекс на "Продължаваме промяната" също бе подкрепен със 172 гласа "за", 39 гласа "против" и 6 гласа "въздържали се". Интересното е да се отбележи, че за внесените законопроекти за промени в Изборния кодекс, против гласуваха ДПС-ДПС и ДПС-Ново начало не подкрепиха текстовете на "Възраждане", ДБ и ПП.

Изборният кодекс: Ще бръкне ли 51-то НС в кутията на Пандора

Изборният кодекс: Ще бръкне ли 51-то НС в кутията на Пандора

Радикална промяна или кръпка върху кръпка на две ракии в 12 без 5

Дебатите не бяха сериозни и по същество. Депутатът от ИТН Александър Рашев заяви, че промените в Изборния кодекс са важни, за да се върне гражданското доверие в изборния процес, да се повиши избирателната активност и като цяло да се повиши доверието в честността на изборния процес. ИТН ще подкрепят всички внесени законопроекти за промени в изборното законодателство, като впоследствие между първо и второ четене очаква да се изчистят детайлите. Рашев призова ПП да видят, че за гражданите Изборният кодекс е също толкова важен, колкото и Законът за съдебната власт, който има за цел да стопира процедурата за избор на нов главен прокурор с един единствен кандидат - Борислав Сарафов.

Проф. Пламен Киров настоя за нов Изборен кодекс

Проф. Пламен Киров настоя за нов Изборен кодекс

А партиите да се допитат до прилични юристи, ако са сериозни за касиране

Ремзи Осман от ДПС-ДПС заяви, че неговата формация няма да подкрепи нито един от законопроектите за промени в Изборния кодекс. Аргументът - винаги преди или след избори се предлагат нови текстове, с които се заявява, че с това нещо се цели да се изчистят мъртвите души, начинът на гласуване, вдигане на избирателната активност, което не било вярно според парламентарната група на ДПС-ДПС. Проблемът, според формацията на Джевдет Чакъров, е как ще се справят с работата на преброителните комисии. Ремзи Осман се опасява, че вече ще изчезват цели избирателни кутии по пътя от избирателната секция до преброителната комисия.

Той обаче е съгласен, че по един начин се броят гласовете в планинските райони и по друг начин в преброителната комисия. "Наистина има изчезване на материал от маршрута на избирателната секция и преброителните комисии", предупреди Осман, според когото идеята за преброителни комисии може да бъде въведена на по-късен етап.

Според него няма как и с мъртви души да са пълни избирателните списъци. С избирателните списъци ще се ударят основно тези хора, които се намират в чужбина, според Ремзи Осман.

Той е на мнение, че с отпадане на номера на бюлетината избирателите ще бъдат затруднени, а не улеснени. ДПС-ДПС се обяви против и друго предложение - премахване на избирателен район "Чужбина". В заключение Ремзи Осман заяви, че е по-добре да се отиде на нови предсрочни избори през април месец със стария Изборен кодекс, отколкото да се добавя смут с промени сега.

"Възраждане" обяви, че ще подкрепи всички предложения за промени в Изборния кодекс.

Орлин Колев: Или касиране, или нови изборни правила

Орлин Колев: Или касиране, или нови изборни правила

Не е ли по-добре да се оправят правилата в изборното законодателство от позицията на властта

Припомняме, че депутатите от 51-то Народно събрание се заемат с промени в Изборния кодекс на фона на безпрецедентното в модерната история на България оспорване на изборните резултати от парламентарния вот октомври 2024 г. Конституционният съд бе сезиран с 5 жалби, които обедини в едно дело, като само след два дни изтича срокът и на последната експертиза, която трябва да бъде изготвена. 

Предложенията на ИТН, касаещи промени в Изборния кодекс - промени в начина на изготвяне на избирателните списъци, промени на вида на машинното гласуване, създаване на преброителни комисии и отлагане влизане в сила на създаването на избирателен район "Чужбина".

Промените на "Възраждане" в Изборния кодекс - премахване на хартиената бюлетина от изборния процес, въвеждане на промени с видеонаблюдение в изборния процес и в изборната секция, което да не е явно и достъпно, но при възможност да бъде прегледано за манипулации, ограничение на партиите и коалициите, които да могат да участват при приемането и обработката в РИК и ОИК, въвеждане на промени по отношение увеличаване състава на ЦИК, която към момента се състои от 25 членове, премахването на номера от бюлетината, да се увеличат възнагражденията на СИК и на тези, които носят протоколите в РИК и в ОИК.

Промените на БСП-Обединена левица в Изборния кодекс - въвеждане на регионални избирателни преброителни центрове и активна регистрация на избирателите, създаване на преброителни комисии от секциите, които са компрометирани, изчистване на мъртвите души в избирателните списъци, нов ред за съставяне на избирателни списъци с активна регистрация.

Промените на Демократична България в Изборния кодекс - въвеждане на преброителни центрове (комисии), с което да се подобри процесът по отчитане на подадените гласове, връщане на машинния протокол.

Промените на ПП в Изборния кодекс - въвеждане на нов тип сканиращи машини, които да сканират хартиените бюлетини, документите за самоличност на гражданите също да бъдат сканирани за избирателните списъци, което да предотврати възможността лице да гласува два пъти, промени в начина, по който се избира Избирателната комисия, нов състав на ЦИК.