Страната ни ще се опита да направи най-евтиното председателство на Европейския съюз през 2018-та година.
Въпреки икономичните усилия, за които е готово правителството, до момента няма председателство, което да струва по-малко от 60 млн. евро.
„Да бъдем ентусиасти за нашето председателство и през него да покажем колко много може България". За това призова вицепремиерът по координация на европейските политики Меглена Кунева, която днес събра на заседание Съвета по европейските въпроси именно, за да даде старт на подготовката за нашето председателство на ЕС през последните шест месеца на 2018-та година.
Един от съществените въпроси е именно този, колко ще струва това председателство на страната ни. „Ако сме умни, тези пари, които ще вложим, може да ни се върнат двукратно", подчерта Кунева и даде пример с Латвия, която в момента очаква приходи от председателството в размер на над 64 млн. евро.
За настоящата 2015-та година обаче не са предвидени държавни пари за подготовката на ротационното управление и точно заради това правителството ще обърне поглед към Оперативна програма „Добро управление", както и към Европейския социален фонд. За нашия мандат начело на ЕС ще се потърси и финансовата подкрепа на бизнеса, като това е пример от други европейски държави.
За да се спестят пари, в подготовката ще участват и доброволци, и студенти.
За да се спестят пари на ЕС, той предлага да се провеждат виртуални заседания на ЕС. Така, по думите на Соломон Паси, щяло да се спестят пари от въглеродни емисии и самолетни полети.
Разбира се, за да се осъществи тази идея, тя трябва да има подкрепата на останалите членки.
От ротационното председателство страната ни ще спечели и обновяване на инфраструктурата ни на определени места, стана ясно още от думите на вицепремиера Кунева. Тя обърна внимание и на факта, че мандатите на Европейската комисия и на Европейския парламент изтичат през 2019-та година, което означава, че най-интензивният период на законодателна дейност ще бъде през 2017-та и 2018-та година.
„Ние сме последна държава от триото с Естония и Англия, която трябва да затвори много от досиетата, които са на масата за преговори", обясни Кунева и определи тази задача като истинско състезание.
На старта на подготовката ни за домакинство на ЕС, вицепремиерът заръча работата да започне ден по ден, тема по тема, за да може България да направи едно красиво председателство, което ще промени Европейския съюз.
„Рамо до рамо сме с външния министър, за да направим едно истинско, прекрасно председателство на България през 2018-та година", увери вицепремиерът. В това председателство тя съзира възможност за отваряне пътя на страната ни в много посоки, което ще ни помогне да натрупаме ценна експертиза и опит.
„Времето за подготовка е и възможност за постигане на национален консенсус вътре в страната по приоритетите ни", погледна ситуацията и от тази страна Кунева и попита - „ако не успеем да постигнем това, с каква настойчивост ще успеем да предадем търсенето на консенсус навън?".
Заместник министър-председателят обеща, че цялата подготовка за ротационното управление на ЕС у нас ще бъде разписана в план, който Министерският съвет ще приеме в следващите месеци. От сега е ясно обаче, че при своето председателство страната ни ще има нелеката задача в подготовката на следващия програмен период след 2020-та година и на нова стратегия на ЕС.
„Аз имам остро чувство за спестовност", увери по-късно и журналистите вицепремиерът Меглена Кунева и отново се зарече, че страната ни ще се опита да бъде колкото се може по-икономична при председателството на ЕС.
„Където може да се пести, да се пести", заръча още вицепремиерът и обеща, че не само ще гледа да минем с колкото се може по-малко средства, но и вложените средства да не са за един път. Кунева обаче призова да си представим само за какви разходи за зали, преводачи, подготовка на администрацията става на въпрос при едно такова председателство.
Още от сега изчисленията показват, че за шестте месеца за „управлението" на ЕС от нас ще е необходимо да се назначат допълнително около 200 служители в постоянното председателство в Брюксел и още 300 в родната администрация.
„Няма да понеса репутацията на България да не излезе цялата в бяло след това председателство", продължи с откровенията вицепремиерът и отсече, че не иска никакви колебания по този въпрос. „Аз много се гордея със страната ни", напомни Кунева.
alabalani
на 12.01.2015 в 19:55:43 #6Значи пак ще се осерем като пиян Киро на сватба.
dragko
на 12.01.2015 в 16:59:22 #5Драги сънародници,очаквайте всякакви изненади,фойеверки и радостни възгласи 24 часа в денонощието!Главатарят ни ще е стъпил на най-високото стъпало на ЕС.Потоци от пари ще залеят милата ни Родина.Във всеки жилищен блок ще има електроцентрала и летищна площадка на покрива,а женурята ще се напъват да раждат като луди.Парното ще бичи яко на отворени прозорци,а кенефите и улиците ще се почистват от хамериканци и англичани.Откривайте по няколко банкови сметки за да поемат остатъка от заплатата,а пенсионерите да захранват с дарения социално слабите в Германия и Швеция.Хай наздраве.
качамака
на 12.01.2015 в 16:40:44 #4Тая Кунева е стАнала като изчислителна машинка... Видела е бъдещето по-две...

Julio
на 12.01.2015 в 16:05:54 #3Неам идея дали ще е красиво но евтино и долнопробно ще е със сигурност - особенно пък ако свинята-майка от банкя го оглавява...
illuminat
на 12.01.2015 в 15:59:03 #2"конгачулешън" ТИКВО ...... днес в БГ а утре и в ЕС
....Да им е честит тоя идиот ...

Минувач
на 12.01.2015 в 14:51:21 #1Точка 1. ББ да научи английски език.