Министрите на околната среда на страните от Европейския съюз постигнаха споразумение, което смекчи предложената цел за 2040 г. за намаляване на емисиите, причиняващи затопляне на планетата, и определи нов климатичен план за 2035 г., съобщава "Политико".
След маратонски преговори, продължили през целия ден вчера и днес сутринта, министрите единодушно одобриха дългоочаквания климатичен план на блока, спасявайки ЕС от международното неудобство да се появи с празни ръце на срещата на върха COP30 този месец.
Планът, който е изискване съгласно Парижкото споразумение, поставя нова цел за намаляване на емисиите на ЕС между 66,25% и 72,5% под нивата от 1990 г. до 2035 г.
Този план не е правно обвързващ, но определя посоката на климатичната политика на ЕС за следващите пет години. Диапазонът е подобен на неофициално изявление, което ЕС представи на срещата на върха за климата в Ню Йорк през септември.
Освен това министрите приеха правно обвързваща цел за намаляване на емисиите в ЕС с 85% до 2040 г. Споразумението предвижда още 5% намаление да бъде постигнато чрез аутсорсинг на намаляване на замърсяването в чужбина чрез закупуване на международни въглеродни кредити.
Също така правителствата ще имат право да използват кредити, за да възложат на външни изпълнители още 5% от националните си цели за намаляване на емисиите.
Министрите подкрепиха и широкообхватна клауза за преглед, която позволява на ЕС да коригира целта си за 2040 г. в бъдеще, ако се окаже, че политиката в областта на климата има отрицателно въздействие върху икономиката на ЕС. Споразумението предвижда и едногодишно забавяне на прилагането на новия пазар на въглеродни емисии на ЕС за отопление и емисии от автомобили, което трябва да започне през 2027 г.
Унгария, Словакия, Чехия и Полша не подкрепиха споразумението за 2040 г., а България и Белгия се въздържаха. Останалите страни от ЕС го подкрепиха.
Сега законодателите в Европейския парламент трябва да се споразумеят за собствената си позиция относно целта за климата за 2040 г. и да преговарят със Съвета на ЕС, преди целта да стане закон.
USD
CHF
EUR
GBP