Програма на ЕС в отговор на икономическата и финансовата криза и подготовка за преговорите, които ще се проведат в Копенхаген през декември 2009 г., по повод промените в климатичните условия.
Това са двата основни приоритета, които Швеция извежда като свои първи цели при поемането на председателството на ЕС.
Шведското председателството започва от днес и ще продължи шест месеца. С мотото „Поемане на предизвикателствата" правителството на Швеция, начело с министър-председателя Фредрик Райнфелдт, прие поста от приключилото чешко председателство
Основните приоритети на Швеция като председател на ЕС бяха представени от шведския посланик в България Пол Бейер.
По време на срещата той разясни, че по отношение на първия приоритет, а именно програма срещу кризата, Швеция ще се стреми към подобряване на конкурентоспособността на ЕС и адаптирането на икономическа ситуация към природните промени, както и към предизвикателствата на едно застаряващо население.
Що се отнася до предстоящата среща в Копенхаген целта е постигане на консенсус между държавите членки по въпроси като индивидуално редуциране от всяка страна на причините, предизвикващи промени, както и разходите, свързани с тях. Също така трябва да се обсъди каква финансова помощ ще бъде необходима на развиващите се страни, уточни Байер.
Швеция ще положи усилия и разработване в рамките на Лисабонската стратегия на нова схема за устойчив растежи заетост за следващите пет години. Ще се работи и върху нова, петгодишна Стокхолмска програма в областта на правосъдието и вътрешните работи, която да наследи сегашната Хагска програма, приключваща тази година.
Въпроси като например сътрудничеството по отношение на имиграцията и борбата срещу организираната престъпност ще бъдат от голямо значение.
В областта на външните отношения нашата цел е да утвърдим ролята на ЕС като глобален участник, да подобрим способността на Съюза да действа по време на международни кризи, както и да затвърдим сътрудничеството си с важни партньори, каза още той.
По думите на посланика, България и Швеция имат общи интереси при изпълнението на Инициативата за източно партньорство, стартирала по време на чешкото председателство.
Шведското председателството се осъществява в момент, когато Европейският парламент е с нов състави настоящата Европейска комисия наближава края на своя мандат, подчерта Байер.
Той припомни, че освен това Лисабонският договор все още не е влязъл в сила. Ако това се случи по време на нашето председателство, което се надяваме да стане, ние ще сме подготвени да помогнем за конструирането на нови институции, които ще бъдат създадени по силата на Договора, поясни посланикът.
Дори и в най-оптимистичния вариант това е задача, която определено ще се предаде и на испанското председателство през 2010, отбеляза още той