Заседание на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество "Хранително-вкусова промишленост" се провело днес в Министерството на икономиката и индустрията. На срещата са присъствали представители на Министерството на земеделието, Министерството на транспорта и съобщенията, Комисията за защита на конкуренцията, синдикати, водещи сдружения и асоциации в сектора, както и представители на едни от най-големите търговски вериги в страната, става ясно от прессъобщение на министерството. В него не е посочено нито едно име на асоциация, сдружение или търговска верига, включително и име на техните евентуални представители.
Припомняне, до този момент и въпреки обявените нееднократно намерения за среща, търговските вериги отричаха за получена покана за това, както и за водени някакви сериозни разговори в рамките на обявения приоритет на правителството на Гълъб Донев за намаляване на цените на основни хранителни продукти.
Срещата е била ръководена и открита от заместник-министърът на икономиката и индустрията Ирина Щонова и на нея са се чули "различни мнения". Отново от прессъобщението обаче медиите биват информирани за изказаното мнение само на Федерацията на независимите синдикални организации в хранителната промишленост, които са се позовали на сигнали на свои членове за голяма неравнопоставеност между българските производители и тези от чужбина, което дава сериозно предимство на вносните стоки за сметка на родното производство.
Също според синдикатите оскъпяването на стоките от производител до магазина е от 40 до 50%, а в някои случаи и до 100%, което трябвало да бъде обект на проверка от контролните органи. От федерацията са поискали да се намерят механизми, чрез които да се насърчи изкупуването на българските стоки, както и контролните органи да следят по-задълбочено неравноправните клаузи в договорите за доставки, които се сключват с търговските вериги и които ощетяват малките търговци.
От бранша са заявили още, че се надяват държавата да ускори работата си по подготовка на новата нормативна уредба, в това число и за увеличаване на глобите при констатирани нарушения в магазините и търговските вериги и за усъвършенстване на контролните механизми.
Представителите на бранша и синдикалните организации коментираха като сериозна пречка за развитието на отрасъла разделянето на компетенциите между различни институции, което затруднява добрата координация и ефективна подкрепа от страна на държавата.