Унгарското правителството предоставя на лица, свързани с режима на Владимир Путин, право на пребиваване в Унгария и свободно пътуване в Европейския съюз по програмата за т. нар. "златни визи", посочва сайтът Direkt36.

"Докато правителството на Виктор Орбан затваря границите за бежанците и мигрантите, спорната облигационна програма за пребиваване в страната отвори заден вход за заможни инвеститори", отбелязва изданието.

Правителството отказва да разкрие имената на привилегированите чужденци, но съвместно разследване на Direkt36 и руски в. "Новая газета" разкри, че редица влиятелни руски граждани, включително политици и шефове на руски държавни компании са получили такава привилегия.

Журналистите са успели да потвърдят, че са налице случаи, в които това е станало чрез инвестиране в програмата. Сред тях са членове на семейството на шефа на Службата за външно разузнаване на Русия Сергей Наришкин. Цитират се и имена на лица от управата на "Росатом", "Газпром" и "Аерофлот": Евгений Евстратов, Алексей Янкевич, Андрей Калмиков.

От "златните" визи се е възползвал и руски бизнесмен, свързан с организирана престъпна група. От същата възможност се е възползвал и депутатът от руската Дума Владимир Блотский със семейството си. Той обаче твърди, че се е отказал от нея, след като е бил избран в парламента. В списъка е и близкият до Кремъл бизнесмен Дмитрий Борисович Павлов. "Златна" виза е дадена и на бившия депутат от Думата Илиаз Мудлимов.

Всичко това буди тревога, тъй като наред с правото на легално пребиваване в Унгария тези лица получават и възможност да пътуват свободно в Европейския съюз, посочва Ференц Карейн, бивш служител на Службата за защита на конституцията - унгарското разузнаване.

Програмата за "Златните визи" е инициирана от Антал Роган - влиятелен политик от управляващата партия ФИДЕС, сега шеф на кабинета на премиера Виктор Орбан. Тя приета от парламента през 2012 г. без съществена дискусия.

Според тази програма, чужденци, които инвестират 250-300 хиляди евро в унгарски държавни ценни книжа получават право на пребиваване в страната. За разлика от подобни програми в други европейски страни, в Унгария се допуска инвеститорите да си получат парите обратно на по-късен етап. Програмата беше силно критикувана и заради възможността чужденците да не инвестират директно, а чрез посреднически компании с неясна собственост.

Наред с това унгарските журналисти са установили връзки между основните бенефициенти на програмата и политическия елит на Унгария.

Хиляди на протест срещу политиката на Орбан в Унгария

Хиляди на протест срещу политиката на Орбан в Унгария

В защита на ЕС и европейските ценности