Скандал между депутатите на Делян Пеевски от "ДПС - Ново начало" и на Ахмед Доган от "Демокрация, права и свободи - ДПС" (ДПС-ДПС) в Народното събрание.
Повод за това станаха проектите на решение за отстраняване на председателите на комисии от групата на ДПС-ДПС.
Тошко Йорданов от ИТН изчете проектите на решение за отстраняването Севим Али, Танер Али, Хасан Адемов и Левент Мемиш като ръководители на комисии в НС.
Първо изказване по темата взе самият Хасан Адемов, който заяви, че с колегите му сами са подали оставки.
"Право на управляващите е да упражняват властта, в т.ч и да определят ръководствата на постоянните комисии така, както сметнат за добре. Не съм имал детска мечта да стана някога председател на постоянна комисия", каза Адемов.
По думите му "политическата бухалка" на управляващото мнозинство "твърдо е решила да продължи наказателната акция" срещу депутатите от групата на ДПС-ДПС.
"Няма да се спирам на причините - те са до болка известни. Важното е да се опитам да запазя достойнството, честта, професионализма и експертизата, които натрупах през последните години. Бил съм свидетел на много и разнообразни издевателства над политически опоненти. Усещането за самодостатъчност на всички управляващи по правило винаги завършва по един и същи начин и никога в полза на този, който е решил, че "Аз съм пътя, истината и живота, никой не дохожда при отца освен мен". Демократичният процес предполага споделяне на отговорности. Сериозен тест за всички управляващи е по какъв начин упражняваш властта и готов ли си да потърсиш интелигентни решения за споделяне", каза Адемов.
Станислав Анастасов от "Новото начало" излезе на трибуната, за да попита Адемов дали сутринта с колегите му са дошли със служебните си коли на работа, както и защо не са гласували за свалянето на имунитетите на "Възраждане", а се наричат европейци и демократи.
"Не съм в състояние на духа, в което да отговарям на тази нескопосана реплика. Не може чрез реплика към мен към изказване, което няма нищо общо с това, което вие казахте, да се саморазправяте с "Възраждане" и другите ви политически опоненти. Решете си проблемите с тях, ние сме по-лесната страна на проблема", отговори му Адемов.
Анастасов обаче не му остана длъжен и обяви, че "Възраждане" са "слуги на Москва" и са свързани с хората на Доган. И така се отприщи скандал.
"Да гласуваш против свалянето на имунитетите на партия, която се опитва да взриви нашия евроатлантически път и най-важната част от него, означава, че сме били абсолютно прави, когато направихме тази промяна, която нарекохме много сполучливо "Ново начало". Виждаме симбиозата между "Възраждане" и бившите ни колеги не само по отношение на евроскептицизма и бламиране на европейския път, но и за прилагане на законността. Двете партии упорито си пазят имунитетите", включи се и Йордан Цонев.
Той се възмути от думите на Хасан Адемов, който цитира евангелието на Йоан, и го обвини в богохулство.
Заради постоянното споменаване на "Възраждане" хората на Костадин Костадинов също се изнервиха и постоянно подвикваха от залата. Един от тях - Златан Златанов, също отнесе забележка заради истерични викове от място.
Цончо Ганев пък обвини шефката на парламента Наталия Киселова от трибуната в двойни стандарти - когато те не се изказват по темата, тя им спира микрофоните, но допуска останалите "печални лица" да обиждат "Възраждане", когато темата на дебата е съвсем друга.
"Нашите имунитети се искат за хвърляне на боя, а вашите се искат за контрабанда, търгуване с гласове и корупция", каза Ганев.
Нататък скандалът се прехвърли между "Новото начало" и "Възраждане". Хамид Хамид нарече депутатите на Костадин Костадинов "московски аборигени", Анастасов го поправи - не са аборигени, а чукчи, и така и той получи забележка за обиди. Нататък продължиха с "фюрер", "на къса каишка от Москва".