От БЕХ ЕАД предупреждават за невъзможност да изпълнят задълженията си и за изплатят емисия от еврооблигации на обща стойност от 550 000 000 евро, чийто падеж предстои на 02.08.2021 г. и по които БЕХ е емитент.

На датата на падежа следва да бъдат заплатени и дължимите лихви за последната година на обща стойност 26 812 500 евро. С това общият размер на дължимите суми, които следва да бъдат заплатени е 576 812 500 евро.

Опасността следва от смяната на ръководството на БЕХ днес и решението на министъра на енергетиката, в което е упомената, че от датата на издаване на заповедта - днес, 23.07 - правомощията на Съвета на директорите по договорите за възлагане на управление се прекратяват.

Уволниха ръководството на БЕХ

Уволниха ръководството на БЕХ

Валентин Николов, Диян Димитров, Иван Андреев, Стелиан Коев и Александър Църноречки

Към настоящия момент, средствата необходими за изплащане на дълга са налични по сметка на БЕХ ЕАД в Българска Банка за развитие, като за да бъдат преведени по сметката на Агента по плащанията - Citibank London, те следва да бъдат наредени на 28.07.2021 г. с платежен документ от упълномощено лице. Платежният документ е необходим, за да може обслужващата банка да извърши трансфера на средствата и на падежа-02.08.2021 г. и тези средства да бъдат преведени от страна на Агента по плащанията към инвеститорите, притежаващи облигации на БЕХ ЕАД от пласираната през 2016 г. облигационна емисия, обясняват от БЕХ в изявление до медиите.

Ако средствата не бъдат преведени в деня на падежа на 02.08.2021 г. има риск от обявяване на предсрочна изискуемост и по другите две облигации на обща стойност 1,200 млн. евро, формирани както следва: 600 млн.евро, дължими по облигацията, пласирана през 2018 г. и още 600 млн.евро по облигацията, пласирана през 2021 г.

Освен главницата, инвеститорите имат право да предявят претенция за предсрочно изплащане и на дължимите лихви.

Ако това се случи то ще доведе до изпадане на БЕХ в неплатежоспособност, което би имало пагубен ефект върху финансовото състояние на всички държавни енергийни дружества и ще застраши нормалното им функциониране. Предвид факта, че дружествата от структурата на БЕХ ЕАД управляват активи, които са класифицирани като обекти част от критичната енергийна инфраструктура на страната, всяко действие, което би застрашило тяхното бъдещо опериране, ще доведе до нарушаване на енергийната и националната сигурност на страната.

БЕХ отричат да ги проверяват

БЕХ отричат да ги проверяват

Дружеството винаги съдействало на проверяващите държавни институции

Припомняме в началото на юли месец служебният енергиен министър Андрей Живков поиска да се смени ръководството на "Булгартрансгаз". Изпълнителният директор на БЕХ Валентин Николов, бивш депутат от ГЕРБ и който встъпи в длъжност малко преди редовните парламентарни избори през април месец, заяви, че в БЕХ не е постъпвало такова писмено искане от принципала.

Мотив на Живков за поискана смяна са резултатите от проверка на Комисията за енергийно и водно регулиране в дружеството, при която са били потвърдени основни изводи за управлението му и на Министерството на енергетиката: при реализацията на проекта "Балкански поток" "Булгартрансгаз"не е поискал предварително одобрение от КЕВР както на сключването на договорите за изпълнение на строителните дейности, така и на банковите заеми, с които са извършени плащанията за тях. От КЕВР отчитат, че това е в нарушение на Наредбата за лицензиране на дейностите в енергетиката.

Близо 10 млрд. лв. в областта на енергетиката - неотчетени през последните години

Близо 10 млрд. лв. в областта на енергетиката - неотчетени през последните години

"Булгартрансгаз" не е плащал дивидент на БЕХ за 2019 г. и 2020 г.