Три важни доклада на партията са приети на днешното заседание на Столичния общински съвет: за изграждането на 135 нови навеса на приоритетни спирки на градския транспорт, за ограничаването на достъпа на автомобили в Борисовата градина и нови правила за извозване на изоставени каравани, камиони и бусове. Това обяви "Спаси София".
Посочва се, че същевременно Съветът е отказал да отмени изграждането на 22-етажна сграда в "Младост", а подкрепилите проекта отново са отказали да се проведе дебат по въпроса.
"На 8 на всеки 10 спирки пътниците чакат, изложени на слънце, сняг и дъжд. С приемането на нашия доклад се започва изграждането на 135 спирконавеса по натоварените коридори на градския транспорт, където необходимостта е най-голяма", изтъкна общинският съветник от "Спаси София" Андрей Зографски.
Той отбеляза, че местата са определени по обективни критерии, като брой качващи се пътници. "Разчитаме, че новите спирконавеси да бъдат изградени възможно най-бързо, а скоро след това същият модел да се използва за подобрения на всички спирки в Столична община", добави Зографски. "Спирконавесът не е лукс, а основна част от нормалната транспортна инфраструктура. Когато искаме повече хора да използват градския транспорт, сме длъжни да им осигурим поне минимални условия за сигурно и удобно чакане", изтъкна той.
СОС подкрепи и предложенията на "Спаси София" за ограничаване на автомобилния достъп в Борисовата градина, както и за нови правила за премахване на изоставените едрогабаритни автомобили на територията на Столичната община, за чието извозване до този момент липсваше техника.
"Борисовата градина е парк, а не паркинг. Години наред липсата на достатъчен контрол позволява навлизането и престоя на коли в зелени площи и пешеходни пространства. Залагаме на по-строг контрол и публичен регистър на автомобилите с пропуск и ясни правила за тях - причината за навлизането им в парка, маршрути и часови диапазони", заяви Пламена Терзирадева.
Следва да настъпи и промяна на правилата за репатриране на изоставени едрогабаритни превозни средства. "В момента микробуси, товарни автомобили, кемпери и други по-големи МПС често остават по улиците с месеци и години поради липсата на необходимата специализирана техника и капацитет. Новите изисквания предвиждат изпълнителят да разполага с подходящо оборудване, да спазва конкретни срокове и да носи реални санкции при неизпълнение", обясни още Терзирадева.
За разлика от тези две решения, предложението на партията за отмяна на издаването на право на строеж на 22-етажна сграда в "Младост" не получи необходимата подкрепа. Общинските съветници, които преди това са подкрепили проекта, не пожелаха да защитят позицията си и отново отказаха да участват в същински дебат по поставените въпроси, изтъкнаха от СС.
"Предвижданията за застрояване в този имот са в нарушение на закона. Именно затова настояваме решението да бъде отменено. Неприемливо е Столичната община да се позовава на незаконни параметри за застрояване, за да позволява реализацията на частни инвестиции в ущърб на обществения интерес", подчерта общинският съветник и заместник-председател на Комисията по архитектура и градоустройство арх. Росица Николова.
"Отказът от дебат не премахва съмненията относно законосъобразността на проекта, нито отговаря на притесненията на гражданите за презастрояването, натоварването на инфраструктурата и липсата на достатъчно обществени пространства в района", допълни тя.
"Никой от подкрепилите строителството не пожела да обясни публично защо смята, че подобна сграда е приемлива за това място. Вместо аргументи видяхме гузно мълчание, а администрацията и зам.-кмета арх. Любо Георгиев говорят за служебни планове в бъдещо неопределено време. Това не е отговорното управление, което жителите на "Младост" и на София заслужават", категорична бе арх. Николова.
"Днес направихме две важни стъпки - към по-добри условия за пътуващите с градски транспорт и към връщането на Борисовата градина на хората. Но отказът да бъде спрян спорният проект в Младост показва, че голямата корупция си има изпълнители в Общинския съвет", обобщи председателят на "Спаси София" Борис Бонев.
USD
CHF
GBP