Точно в 12.15 в Гранитната зала на министерски съвет започна пресконференцията на премиера Сергей Станишев и тримата вицепремиери Емел Етем, Даниел Вълчев и Ивайло Калфин.

Специалното събитие е по повод 1 година управление на коалиционния кабинет.

Терминът "коалиция" очаквано присъстваше най-силно в 50-минутната пресконференция.

Премиерът настоятелно подчертаваше екипността на кабинета, както и решимостта да изпълни цялата си 4-годишна програма.
Ще дойде ли по-добро правителство за България след едни предсрочни избори, риторично попита Станишев.
Той не пропусна - използвайки аналог от управлението на свой предшественик, да заяви, че не е типът премиер-командир.
Аз не тропам по масата, обяви премиерът.

Крайно време е, каза премиерът, да изведем българската политика и българското управление от балканските стереотипи, ако действително искаме да живеем в европейска държава.
Той изтъкна, че неговото разбиране за коалиционно управление и силно правителство е не за силово правителство, за авторитарно правителство, а за правителство и премиер, които са силни по европейски начин - на базата на европейските правила.
Станишев се разграничи от образа на премиер - "с когото може би обществото е свикнало в периода 1997-2001 г." - премиер, който командири всички министри, неговата дума е безпрекословна и няма значение с какви аргументи разполага".

В рамките на 30 минути Станишев очерта постигнатото, както и набеляза основните моменти от краткосрочната програма на кабинета.
Акцент в отчета му бяха икономическите параметри, постигнати от кабинета.

Очаквано, темата Европейски съюз също имаше засилено присъствие на брифинга, но Станишев отбеляза в началото, че членството в ЕС не е самоцел, а средство за постигане на политическа и икономическа стабилност.

На 1 януари 2007 ще има стабилна тристранна коалиция, която изпълнява поетите пред обществото ангажименти.
Това прогнозира с категорична убеденост премиерът Сергей Станишев.
Той изтъкна ролята на коалицията и коалиционната култура за постигнатите резултати, които според общата му оценка са добри.

Една година след поемането на управлението по думите му е заложена солидна основа за още по-ефективна реализация на приоритетите на правителството на европейската интеграция, икономическия растеж и социалната отговорност.

В началото на пресконференцията Станишев изчете някои от заглавията, с които вестниците са описвали ситуацията отпреди година - дух на тревога и недоверие.
Една година по-късно, ,коментира премиерът, смятам, че имаме основание да кажем, че е свършена много работа.

След като очерта основните постижения на своя кабинет Станишев изрично подчерта, че постигнатото се дължи най-вече на коалиционната култура, а също и на формирането на единна целенасочена социално-икономическа политика, както и на завоюването на необходимото доверие у гражданите, международните финансови институции и частният международен капитал.   

Като сериозни постижения досега Станишев изтъкна постигната политическа стабилност, избягването на рискове от гледна точка на финансовата стабилност, постигнатата тенденция на намаляване на безработицата, увеличението на средната работна заплата, както и на минималните пенсии, задържането на инфлацията в прогнозираните размери.

В същото време министър-председателят отбеляза, че министрите гледат обективно на ситуацията и отчитат не само позитивите, но и негативите.

Станишев изтъкна, че България е последна по ниво на доход и жизнен стандарт в Европа, имаме сериозни структурни проблеми в областта на здравеопазването и образованието, задълбочават се регионалните диспропорции - общини, които се приближават до евростандартите и такива, които се обезлюдяват и изостават значително, икономиката все още не е достатъчно конкуретноспособна.

Макар и да говори дълго за борбата срещу корупцията, премиерът не даде конкретен отговор на въпроса, до кои етажи на властта тя е достигнала.
Не сме правили и няма да правим показни мероприятия, защото те нямат системно въздействие, заяви премиерът относно борбата с корупцията.

Станишев категорично заяви, че правителството няма селективна политика по отношение на различните общини.
Той подчерта, че такава политика е била водена през 1997-2001 г. и че краят на тази политика е поставен през 2001-ва от правителството на НДСВ и ДПС.
Нямаме намерение да толерираме едни общини и да пречим на други по политически причини, категорично заяви премиерът.

По този начин той отговори на журналистически въпрос  дали министри са обещавали помощ на кметове срещу подкрепа на президентските избори.