По време на изпълнителен съвет на "Продължаваме промяната" е обсъдена бърза промяна в Народното събрание с цел да се предложи повече избор на президента за служебен премиер. Това съобщи БГЕНС, позовавайки се на участник в съвета.

Също според тази информация на съвета се обсъжда предложение за бързо сваляне на Рая Назарян от председателския пост в Народното събрание. 

Пред Нова телевизия Асен Василев, съпредседател на ПП, с ирония отрече да има изобщо такава хипотеза, а бившият премиер Николай Денков посочи кой е главният въпрос след като сме видели ДПС без Пеевски - "Може ли са има ГЕРБ без Пеевски?".

Този слух - за схема, която чертае "Продължаваме промяната", върви от две седмици, като бе издигнат и до коментар-предупреждение в кулоарите на парламента лично от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. И в края на миналата седмица - в петък - отново се появи информация за заговор срещу Рая Назарян, както и за среща в НДК между представители на партии, които евентуално биха влезли в едно мнозинство анти-ГЕРБ. Такава идея бе лансирана от "Възраждане" още преди третият мандат да попадне в ПГ на "Има такъв народ", но не срещна подкрепа и дори не бе подложена на някакво гласуване.

Именно информацията от петък вечер нажежи тона на разговора между ИТН и ГЕРБ и предопредели изхода от рулетката с мандатите на срещата между двете партии в събота. Вчера от "Има такъв народ" върнаха третия проучвателен мандат неизпълнен и предстои назначаване на следващото служебно правителство.

Въпросът - има ли заговор за сваляне на Рая Назарян, за да се удължи "домовата книга", по която ще се назначи поредния служебен премиер, бе повдигнат и в президентството, лично от Румен Радев, който поиска от Тошко Йорданов да разсее слуховете и подозренията. Председателят на ПГ на ИТН заяви, че такива разговори не са водени. 

Припомняме, че самата Рая Назарян, представител на първата по големина политическа партия в 50-то НС - ГЕРБ, бе избрана и с гласовете на "Има такъв народ".

Атанас Зафиров не отрече за тайна среща между ИТН, БСП, ПП-ДБ, ДПС без Пеевски и "Възраждане"

Атанас Зафиров не отрече за тайна среща между ИТН, БСП, ПП-ДБ, ДПС без Пеевски и "Възраждане"

ако е имало среща, то тя не е била в контекста за сваляне на председателя на НС

Около фигурата на бъдещия служебен премиер е интригата със свалянето на парламентарната шефка. Тя самата вчера отхвърли възможността да стане служебен премиер, въпреки конституционната обвързаност за това. 

Според участници, пишат още от БГНЕС, за поста председател на НС се обсъжда името на Иван Иванов от БСП, който да бъде назначен и от президента Румен Радев за служебен премиер.

Предложението за Иван Иванов се очаква да бъде подкрепено от БСП и от групата на Доган в ДПС. Иван Иванов се очаква да смени всички министри от служебния кабинет на Димитър Главчев и да назначи за вътрешен министър приближения до Радев Иван Демерджиев и за финансов министър Асен Василев. За да се случи това обаче са нужни и гласовете на още депутати - остават тези на "Възраждане". 

Иван Иванов, дългогодишен депутат от БСП, бе министър на земеделието в редовното правителство на Кирил Петков. Преди това Иван Иванов беше назначен от премиера Пламен Орешарски за заместник-министър на вътрешните работи, но сама часове по-късно беше освободен от поста, след разкрития, че е бил свързан с групировката СИК.

ПП-ДБ с предложение да се попълни домовата книга за служебен премиер

ПП-ДБ с предложение да се попълни домовата книга за служебен премиер

Проектозакон за избор на заместници в Сметната палата

По информация на 24 часа, президентът е провел разговор с подуправителя на БНБ Петър Чобанов. Самият Чобанов е потвърдил, че двамата за разговаряли, а на въпрос дали е приел да бъде служебен премиер, той отговори така: "Това не е приоритет в кариерното ми развитие, но има определени хипотези, при които бих обмислил предложението. Ако установя, че се появяват екзотики, които заплашват финансовата стабилност, фискалната стабилност и пътя на България към еврозоната, заплашват държавата, тогава бих приел".

Изданието пише и че заместничката на Димитър Главчев в Сметната палата Горица Грънчарова също е изразила съгласие, след като при предишния кръг на преглед на домовата книга отказа.