В очите на обществото в последните месеци БСП не изглежда много добре. Затова аз и много други социалисти настоявахме да има конгрес преди предстоящия вот. Само един конгрес може да ни даде необходимия заряд, за да върнем доверието на избирателите. Да излезем с нови лица и нови идеи. Това заяви зам.-председателят на БСП в оставка и лидер на столичните социалисти Иван Таков пред БНТ.

Той увери, че яма вътрешни битки в БСП, нито в Обединената левица. Имаше различни мнения. На Националния конгрес два пъти беше поставен въпроса дали конгресът да бъде преди предсрочните избори или след тях. Това бяха две различни тези, които получиха своя еднозначен отговор - да бъде конгресът преди изборите. Къде видяхте битки", запита риторично Таков.

Той смята също, че председателят на БСП Атанас Зафиров няма защо да бъде обиден на софийската организация на партията.

Зафиров: Ако бяхме продължили в управлението, нямаше да стои въпросът за оставката ми в БСП

Зафиров: Ако бяхме продължили в управлението, нямаше да стои въпросът за оставката ми в БСП

Според него има опасност партията да излезе от конгреса по-разединена, отколкото преди него

"Прегръдка с ГЕРБ няма, а имаше партньорство и съвместно управление", каза Таков за участието на БСП във властта. По думите му е важно е на предстоящия конгрес социалистите да си кажат, освен хубавите неща, и "кривиците". "БСП не можеше да седи и да гледа безучастно как се срутва държавата. Без държавен бюджет, без нормална процедура. Но въпреки това ние положихме усилия и постъпихме като отговорна партия. И тогава постъпихме политически смислено в този момент. Сега вече е лесно да се критикува", коментира той.

Иван Таков не смята, че са допуснати сериозни грешки от представителите на БСП във властта. "Дължим извинение на нашите избиратели, но то е заради работата, която не успяхме да свършим", посочи той.

Според Таков няма реален риск БСП да остане извън следващия парламент. "Това за мен не стои на дневен ред. Моята цел и целта, която съм поставил на нашите структури, са минимум 200 000 гласа. Аз не говоря за влизане или невлизане в парламента, а говоря за повишаването на доверието от последните избори. Знам, че това не е лесна задача. Тъкмо затова настоявахме за конгрес преди изборите, за да може цялата тази енергия... И аз съм сигурен, че ще постигнем един сериозен резултат", коментира той.

Гуцанов се надява следващият председател на БСП да изкара партията на правилната писта

Гуцанов се надява следващият председател на БСП да изкара партията на правилната писта

Убеден съм, че това е правилният път, категоричен е той

Таков каза още, че няма да обяви своя фаворит за нов председател на БСП. Той заяви, че има достатъчно много кандидати и е готов да работи с всеки един от тях, като не отговори категорично на въпроса дали той лично ще се кандидатира. По мнението му следващият председател на БСП "трябва да може да обедини партията, а не да я разедини".

Във връзка с предстоящите президентски избори Иван Таков изтъкна, че Илияна Йотова е естествена номинация, но трябва да бъде решено от колективният орган на партията. "Йотова би била много подходяща и прекрасна кандидатура", смята той.

БСП се точи за конгрес с нов лидер и нов облик

БСП се точи за конгрес с нов лидер и нов облик

Иван Таков уверява, че никой не е иска оставката на председателя Атанас Зафиров