Търсим единен опозиционен кандидат за предстоящите президентски избори. Това заяви в доклада си пред членовете на Националната конференция на партия "Българска социалдемокрация – Евролевица" проф. Александър Томов .
Томов изтъкна, че БСД е за формирането на нов Опозиционен блок с единен кандидат за президент и предизвикване на нови предсрочни избори.

Той разкритикува президента Росен Плевнелиев, че в момента, в който премиерът Борисов го е обвинил, че ястреб, той веднага е притихнал. „Кому е нужен такъв президент? Целта на президента е да предизвиква дебат по големите въпроси на нацията”, коментира Александър Томов.

Той припомни времето на създаването на Конституцията на страната, в което замисълът за президентската институция е на изразител на единството на различните власти. „Ние искахме да има институция, която да събира различните власти”, коментира проф. Томов, като изтъкна, че президентът трябва да пази разделението на властите и да търси общите принципи на демокрацията върху тях.

Да не зачеркваме обединена Европа предварително, призова Томов

Да не зачеркваме обединена Европа предварително, призова Томов

Решението на британския народ ни дава повод и от загубата да извлечем ползи

„Основна програмна цел на новия президент е да издигне международния престиж на страната. Къде сме ние в Европа, нас почти ни няма, почти няма държавни посещения на българския държавен глава за период от пет години”, коментира проф. Томов и изтъкна, че президентът трябва да гарантира европейския път на развитие, да води балансирана външна политика, да издигне престижа на България на Балканите.
„Да не става така, че проблемите на Балканите да ги решаваме през определени посолства”, коментира проф. Томов.

Той изтъкна, че в търсенето на единен кандидат вероятно няма да е реалистично да бъде издигнат такъв кандидат още на първи тур. „Имаме реална възможност да издигнем  на първи тур два кандидата в чиста открита опозиционна борба, да постигнем предварителна договорка за общо поведение на двамата”, коментира проф. Томов. Той изтъкна, че левицата ще издигне кандидат, който да бъде близък до тях или от техните среди.

Томо съобщи на конференцията, че в писмо до новия председател на БСП Корнелия Нинова са я предупредили, че забавянето е в полза на ГЕРБ.  Председателят на БСД заяви, че все още нямат предложение от БСП, но имат втора възможност да подкрепят кандидат чрез Инициативен комитет.
Томов не скри, че от партията му гледат с много голямо внимание на евентуалната кандидатура на Татяна Дончева от "Движение 21"

Той настоя за промяна в националната политика и президент, който изразява тази промяна. Президент, който иска да се бори докрай, а не да прави компромиси и заигравки, заяви проф. Томов.

Томов смята, че има три възможности пред партията му – първата до края на юли да стигнат до общ кандидат президент с левицата, вторият да застанат зад кандидатура на инициативен комитет, третият да издигнат те самите кандидат, близък до социалдемокрацията. Председателят на БСД призова членовете на партията си да гласуват по съвест за един от тези три варианта. Гласуването ще се проведе след изказванията и дебатите в рамките на конференцията.

С тази конференция ние искаме да вдигнем своите структури в цялата страна и е повод да дръпнем всички опозиционни сили за максимално социалдемократическо обединение, коментира проф. Томов.

Йордан Нехризов от БСД заяви в речта си пред конгреса на партията си, че бившата номенклатура е станала сегашната олигархия и припомни, че по време на 38-то Народно събрание депутатите не са имали право на никаква друга дейност, освен на преподавателска.

Той посочи, че сега сме стигнали до момент, когато бизнесът си командва с така наречените лобистки закони и припомни, че алтернатива се предлага от социалдемокрацията, която има 125 годишна история в България.

Нехризов призова за обединение на земеделци, демократи и за коалиция на разума, защото по думите му в България има излишък на емоция. „Победи ли емоцията България има своето бъдеще”, коментира още той.

Нехризов допълни, че превръщането в президентска република е връщане към времето от преди 89- та година, към времето на добрия цар. Според него профилът на президента трябва да е на човек, който спазва Конституцията и не иска да се превърне в добрия цар.

Борислав Цеков, също гост на конференцията, коментира, че темата е ключова, защото в страната ни е изправена пред крах. Той посочи, че президентската институция има конституционния инструментариум да се превърне в лидер на промяната и визира правомощията на държавния глава да се обръща към нацията и да формира обществено мнение по важни теми за българския народ. Цеков изтъкна още социалната държава не е лозунг и припомни, че президентът Георги Първанов го е превърнал в мото на своето управление.

Той заяви, че президентът трябва да превърне социалната държава в оръжие на тази промяна. „Президентът е олицетворение на държавния суверенитет”, посочи Борислав Цеков. Той изтъкна още, че не може президентът и президентската администрация да са душеприказчици на три посолства в тази държава.

Не може преди да излязат с позиция да звънят на секретарките да питат по-нагоре в йерархията на посолството добре ли е така, коментира Борислав Цеков. По думите му това не е само от времето на президента Плевнелиев.

Според него е проява на инфантилно мислене, че „интересите на нашите съюзници са наши интереси”. „Това не е вярно – ние сме в НАТО и ЕС за да отстояваме собствена национална позиция, а не безгласни изпълнители на чужди интереси”, коментира още Борислав Цеков.