Това, което става в Европа, е нещо много по-голямо от референдума във Великобритания. Това коментира пред делегатите от Националната конференция на партия Българска социалдемокрация председателят на партията проф. Александър Томов. Той бе категоричен, че две грешки не трябва да се правят - първата, да се ограничава референдума само до проблеми и настроения на английското общество и втората - да се смята, че се е случило нещо, което ще доведе до края на Европа.

Според проф. Томов англичаните са гласували така в резултат на грешките на Европа, която не е провела политика за нормално адаптиране на страните в Югоизточна Европа. Така в Източна Европа са се разрушили индустрии и пазари и източноевропейците,  оставени в това положение, са тръгнали на запад.

Томов посочи, че милиони поляци, половината от населението на Литва е отишло на запад. „Нямаше политика на нормална адаптация”, коментира още той.  Втората грешка от икономическа гледна точка според проф. Томове е неолибералният модел, който е оставен и по отношение на бежанците.

Той изтъкна, че сега очаква половината от българите във Великобритания да са нелегални и очаква тяхното завръщане. Според него останалата част на Европа трябва да премине към  федерализация на Еврозоната. Проф. Томов коментира, че решението на британския народ ни дава повод и от загубата да извлечем ползи.

„Нашата партия изисква европейска перспектива за България . Всяко отклонение от европейската перспектива е огромна опасност за нас”, коментира проф. Томов и визира изказванията на лидера на ВМРО и съпредседател на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов, които, по думите му, не се различават от тези на френската националистка Мари Льопен. „Патриотите трябва да знаят, че разкъсвайки Европа, те ни правят по-слаби”, предупреди проф. Томов.

Очаква се членовете на Националната конференция да гласуват и приемат декларация за Brexit-a, в която се отчита опасността от разделение на Европа на „две” и „три” скорости на развитие. В нея се обръща внимание на пасивността и ниския авторитет на българската външна политика и се настоява за задълбочаване на общоевропейската интеграция, мир и добросъседство на Балканите и Черноморския регион и запазване и развитие на европейските ценности.