България има нужда от Шенген, а в дългосрочен план и от повече Европа. Това мнение изрази в специално интервю за БНР Асен Асенов, доктор по икономика от Вашингтон. По мнението му, падането на цените на петрола е свързано с преразпределянето на световните доходи. Икономистът прогнозира, че инвестициите в зелени технологии ще намалеят и Зелената революция ще се забави.
Той изтъкна, че Европейският съюз е на кръстопът. До сериозни дисбаланси водели проблемите с Гърция, миграционната вълна, проблемът с Великобритания и с периферията на ЕС.
Асен Асенов изрази съжаление, че страната ни трябва да направи избор между двете си кандидатури за поста генерален секретар на ООН. Сред професионалистите отзивите и за двете кандидатури били много добри.
Асенов посочи, че България продължава да е място на неоимперските амбиции на Русия и Турция. В страната ни винаги се намирали хора, които подкрепят едните или другите амбиции.
Асен Асенов смята, че проблемът на българите и на страната ни е разминаването на обществените очаквания за съществено подобрение на качеството на живот и случващите се промени. По думите му, българите трябва да са по-търпеливи, дисциплинирани и по-трудолюбиви. Икономистът посочи, че за да порасне баницата, някой трябва да положи труд. „Тази баница трябва да се направи - да се помисли кои са двигателите на икономическия растеж не само в държавата, но и в семейството”, обясни Асен Асенов.
Според неговия анализ ниските стойности на еврото са добри за България, защото подпомагат бизнеса. Икономистът изрази притеснението си, че част от нашите политици са се превърнали в инструменти на международни лобистки машини. Задкулисието в политиката и олигархичните кръгове били факт. Стигнало се дотам в страната ни да има 20 % бедност – масова и застойна.
По мнението на Асен Асенов има липса на системна връзка между държава и емигранти, между български фирми и емигранти, както и между институции и емигранти. Той коментира, че стотици българи в целия свят работят в областта на върховите технологии, но връзката им в България била нула. Българската диаспора била загубила вяра, че нещата у нас ще се оправят и че като дойдат трудът им ще бъде оценен или някой ще се вслуша в тях.
Икономистът не подмина и американските президентски избори. Според него тази година е край на един политически цикъл – Америка навлизала в периода на „куцата патица”, което означавало период на слаб дневен ред на президента. Асен Асенов подчерта, че рисковете за американската икономика са свързани с проблемите на Китай. Китай бил световната фабрика. В него била манифактурата на света. Растежът през последните 15 години бил поддържан с ролята на държавата, но потенциалът на този модел започнал да се изчерпва.
Асенов отбеляза, че Русия е извършила революция в селското стопанство и изнасяла продукция за милиарди долари в целия свят. Огромен риск за нея обаче представлявало намаляването на цената на петрола. Експертът смята, че руската икономика е на прага на рецесия и популярността на Владимир Путин ще бъде подложена на сериозен натиск.