Синодът на Православната църква на Република Северна Македония (РСМ) коментира в своя позиция "слуховете и предложенията, които се чуват в последно време в контекста на (зло)употребата на светците във всекидневна политическа конотация", съобщи БТА.

"Що се отнася до Охридската архиепископия, трябва да се знае, че независимо от това кой е бил начело или докъде се е простирала нейната юрисдикция в исторически план, винаги и най-многобройно е било паството от македонски вярващи. И никой друг освен македонците не пазеше и съхраняваше спомена за древната Охридска архиепископия като своя църква-майка и никой, както македонците, не се опитваше да поднови нейната дейност. И накрая, кой, ако не македонските епископи и верният народ в Македония, се застъпиха и се бориха за нейното приобщаване в единство с останалите православни църкви, както и за възобновения автокефален статут на Охридската архиепископия като Македонска православна църква", се подчертава в позицията.

Припомняме, че съпредседателят от македонска страна на Съвместната историческа комисия между България и Република Северна Македония проф. Драги Георгиев обяви в телевизионно интервю, че комисията е пред договореност по темата. По думите му българските историци настоявали да се подчертае произходът на Охридската архиепископия, с северномакедонските им колеги държали на нейното представяне като съществена част от културния развой на Македония. Той обаче очаква на следващото или по-следващото заседание на съвместната комисия да бъде постигната договореност по въпроса.

Консенсус по спора за Охридската архиепископия между България и РСМ?

Консенсус по спора за Охридската архиепископия между България и РСМ?

В страната държали тя да се представи като съществена част от "културния развой на Македония

Синодът на Православната църква на Северна Македония коментира и светите братя Кирил и Методий, за чието съвместно честване по комисията постигна съгласие през 2019 г.

"С делото си осветиха целия славянски свят със светлината на Христовото евангелие и затова всички славянски народи имаха и имат възможност да свидетелстват това Евангелие на своя език. Заради своята всеотдайност и саможертва в мисионерската и образователната си дейност, те дори са признати за съпокровители на цяла Европа. И така, дейността на светите братя, както и на всички светии, се простира върху целия човешки род и всяко тяхно ограничаване и прослава само с някои, а не с всички, които уважават тяхното богоугодно дело, ще означава опит за ограничаване, а по този начин и опит за обезличаване на същото", изтъкват от Синода.

Документален филм твърди, че родината на славянската азбука е РСМ

Документален филм твърди, че родината на славянската азбука е РСМ

БАН настоява за бърза реакция от страна на България

Отбелязват също, че именно св. св. Кирил и Методий са онези, "които поради любовта си към Бога и житейския си подвиг са изпълнили Христовото послание - всички едно да бъдем едно и въпреки че всеки от тях произхожда от определено място и от определен народ, тяхното значение и действие не се ограничават само до една област, а те имат еднакво значение за всички народи, които ги уважават".

"Затова поставянето им в тясна национално-политическа рамка е неприемливо за нас и унизително за тях", категорична е Православната църква на Република Северна Македония.