Задължение на българския политически, военен и държавен връх е не да дава нелепи обяснения, а да формулира ясно българския национален интерес в рамките на НАТО и на Балканите.
Така евродепутатът Ангел Джамбазки коментира отказа на Турция да изпълнява двустранното споразумение за реадмисия и отказа й да приеме 200 мигранти, хванати миналата седмица на българо-турската граница.
Евродепутатът участва в научна конференция, посветена на Македонския въпрос и въпросите на българската общност в Македония, организирана от Македонския научен институт.
Джамбазки бе категоричен, че има смесване на теми, излишна истерия и нежелание от страна на Турция да спазва поетите ангажименти. Той припомни, че става въпрос за две споразумения за реадмисия - първото е двустранно между България и Турция, а второто - все още не влязлото в сила между Турция и ЕС.
„Още от залата на ЕП беше абсолютно ясно, че Турция няма намерение да спазва това споразумение”, коментира Джамбазки. Той бе категоричен, че то няма елементите на международен договор и по думите му е било „пропаганден фишек”, „прах в очите” на хората в опита на част от чиновниците в Брюксел да се измъкнат от неловката ситуация, свързана с бежанската криза.
Джамбазки постави още един въпрос - има ли желание Турция да организира и да води регионално военно формирование в рамките на НАТО около границите с Русия. Той изтъкна, че споменаването на Украйна, която не е член на ЕС, но е част от инициативата „Партньорство за мир” на НАТО, прави въпроса актуален.
Евродепутатът ни коментира и спорната ситуация между Румъния и Молдова.
Според него северната ни съседка се стреми да постигне по всякакъв начин геополитическите цели. В този контекст, според Джамбазки, е важно задължението на българския политически, военен и държавен връх да формулира ясно българския национален интерес в рамките на НАТО, в рамките на Балканите и визира проблемите на страната ни, свързани с Македония.
Евродепутатът бе категоричен, че българските правителства трябва да имат много по-активно отношение към Македония и българите там. По думите му трябва да се следва обща линия на поведение – едната насочена към възстановяването на българското гражданство на лицата, които са имали такова, и техните наследници към 1944 г.
„Ние правим голяма политическа грешка като не възстановяваме това гражданство ad hoc, както сме постъпили 90-те години с нашите сънародници от еврейски произход”, коментира Ангел Джамбазки.