В ефира на БНТ политологът Страхил Делийски, социалният антрополог Харалан Александров и политическият анализатор доц. Петър Чолаков коментираха ролята на ДПС в актуалната политическа обстановка, както и предстоящия вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков.

Според Делийски ДПС на Ахмед Доган вече не е адекватно спрямо политическите реалности и очакванията на избирателите. "Старото ДПС мисли политиката през 2025 г. с мозъка на 1990-те. Смисълът на съществуване и логиката на политическия процес вече са различни", подчерта той. По думите му сегашното влияние на движението се определя от модела на Делян Пеевски, който се изгражда върху лични услуги и конкретни действия: "Аз помагам, аз върша работа, аз правя за теб това и това."

ДПС на Доган няма да взима крайни действия за съдбата на кабинета "Желязков"

ДПС на Доган няма да взима крайни действия за съдбата на кабинета "Желязков"

Джейхан Ибрямов е категоричен - парламентарното мнозинство не работи във формат още от началото на формирането му

Харалан Александров от своя страна посочи, че ДПС на Доган "изглежда избледняло - сякаш се размива във въздуха", докато Пеевски успява да поддържа широко влияние. "Участието на хората на Доган в правителството е повече битка за оцеляване, отколкото гениална стратегия", коментира той и допълни, че голямото умение в политиката е да се напусне сцената, преди залезът да стане очевиден.

Политологът доц. Петър Чолаков пък заяви, че не възприема Пеевски като "месия" и определи ролята му като една от ключовите фигури, които държат контрола върху правителството на Росен Желязков.

По отношение на предстоящия вот на недоверие, както Чолаков, така и Александров изразиха мнение, че той няма да мине, като така кабинетът ще запази стабилността си.

Гюнер Тахир: Ако ДПС-Доган остане във властта, всичко ще приключи за тях

Гюнер Тахир: Ако ДПС-Доган остане във властта, всичко ще приключи за тях

Според бившия член на Движението, Доган е трябвало да послуша структурите си по места и да свали подкрепата за правителството много по-рано