Надя Минчева от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) подчерта, че комисията се нуждае от повече информация, за да може да се намеси ефективно по отношение на цените на хранителните стоки. "Очакваме информация за наличието на картели. По всички сигнали извършваме проверки", посочи Минчева. Тя допълни, че анализът на КЗК е установил спад в българското производство. Въпреки това до момента комисията не е получила нито един сигнал за нелоялни търговски практики от страна на веригите. "Призовавам ви да използвате новите правомощия на КЗК. Всеки сигнал може да бъде подаден анонимно. Не се страхувайте", заяви Минчева.

БСП събра институции, потребители, земеделци в търсене на решение на проблема с високите цени на храните. Трябва да бъдат изслушани всички гледни точки, заяви в приветствието си председателят на НС Наталия Киселова. Проблемът за хранителната сигурност излиза на дневен ред, констатирайки, че се увеличават конфликтите между отделните страни и региони, по думите й като даде за пример Украйна и Русия. Решаването на проблема изисква откровен дебат, според нея.

Депутатът от БСП Драгомир Стойнев заяви, че е необходимо да се търси по-голяма справедливост и да не се допускат надценки от 110-120%. Той обясни внесения от БСП-ОЛ законопроект за ограничаване на надценките като основа, която предстои да бъде гласувана на първо четене, а целта на организираната кръгла маса е да се подготвят промени за второ четене.

Данъчните влязоха и в борсите за плодове и зеленчуци

Данъчните влязоха и в борсите за плодове и зеленчуци

Продължават масираните проверки заради цените на храните

От своя страна, председателят на "Изправи се България" Мая Манолова коментира, че няма информация за точните обороти на търговските вериги след бойкота от вчера, но предположи, че над 80% от вчерашните продажби са били на промоционални цени. Тя подчерта, че отстъпките достигат до 50%, но тези намаления не са за сметка на веригите, а на българските производители. "Видях с очите си колко е унизително да се злоупотребява с човешкото достойнство на българските потребители", заяви Манолова.

Всички институции и депутати са единодушни, че проблем с цените съществува, но въпросът остава как ще бъде решен. "Трябва да се действа незабавно. Законът за пределна надценка е дългоочакван и трябва да бъде приет", настоя Манолова и призова парламентарните групи да не отстъпват от темата.

Председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова заяви, че ситуацията с цените на основните стоки е тревожна и са необходими спешни мерки на национално ниво. "Ситуацията е тежка за всеки един от нас. Разбирам, че тя е тежка и за вас, потребителите. Бъдейки заедно, оказваме подкрепа", коментира Филипова. По думите ѝ, принципите на свободната пазарна икономика са нарушени, а законопроектът, който е внесен, цели да предотврати изкривяването на пазара. "Безизходицата, в която се намира българският гражданин, го поставя в невъзможност да си купи основни продукти. Такъв законопроект е необходим и го подкрепяме", подчерта тя.

КЗП се жалва, че много търговски вериги ѝ отказват информация

КЗП се жалва, че много търговски вериги ѝ отказват информация

Според Комисията подобно поведение е безотговорно и лишено от смисъл

Председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов от своя страна заяви, че е нужен комплексен подход и бързи действия. Той се противопостави на разделителен подход - ако ще се създават правила, те трябва да важат за всички, а не само за търговските вериги. Подчерта, че трябва да има закон за това как ще работят и земеделските производители. Супермаркетът е нормална форма за търговия, въпросът е как я контролираме за спазване на правилата.

Бившият министър на земеделието Явор Гечев заяви, че проблемът с високите цени на храните е сложен и не може да бъде решен единствено с приемането на новия законопроект. Според него е необходимо внимателно да се подхожда към регулациите, за да не се стигне до още по-сериозни затруднения за българските производители.

БАБХ, НАП И КЗП се втруват да проверяват хранителните магазини

БАБХ, НАП И КЗП се втруват да проверяват хранителните магазини

Проверките са част от разпоредените мерки след свиканото от премиера работно заседание за цените на хранителните стоки

"Материята е много тънка. Не може да започнем и да приключим само с този законопроект. Важно е да не допуснем още български производители да бъдат изхвърлени от пазара", заяви Гечев.

Той подчерта, че пазарът е сериозно изкривен и именно затова се налагат извънредни мерки. Въпреки това, без цялостна реформа и дългосрочна стратегия, ситуацията няма да се подобри. "Ако нямаме поземлена реформа, ако липсва цялостен контрол върху хранителната верига, без единни системи, без работещи борси, без коопериране и без протекция за българските производители, няма как да постигнем трайно решение", предупреди той.

В момента институциите, депутатите и потребителите настояват за спешни мерки, които да осигурят контрол върху цените и да гарантират защита на българското производство.