Въпросът е решен - оставката на енергийния министър Теменужка Петкова няма да бъде приета и тя остава на поста си. Това обяви вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов пред БиТиВи. 

Това решение е било взето на среща при премиера, на която са били повечето министри днес, уточни той.

"Нашето мнение - на "Обединени патриоти", е че няма никакво основание да се търси изкупителна жертва, и то човек, който няма никаква вина", коментира Каракачанов и допълни, че Законът за енергетиката не повелявал министърът на енергетиката да контролира тези неща, както КЕВР (да ги контролира). 

Петкова посъветва БСП да прочетат стратегията за приватизация на ЕРП-та

Петкова посъветва БСП да прочетат стратегията за приватизация на ЕРП-та

Теменужка Петкова защити стратегията за приватизация

Минути след това съобщение на Каракачанов, новината беше потвърдена и от Министерския съвет.

Петкова подаде оставка, ден след като стана ясно, че "Инерком" е избрана за купувач на ЧЕЗ, а Петкова и Гинка Върбакова са познати.

"Най-разумният вариант е държавата да купи 34% от фирмата и да изплаща тези пари впоследствие от дивидента, който ѝ се полага - да не се товари държавата с допълнителни разходи, но все пак да има контролен пакет", допълни вицепремиерът.  

Теменужка Петкова не се срамува от действията си

Теменужка Петкова не се срамува от действията си

Не трябва да се поставя кабинетът в тази ситуация и да му се извиват ръцете

"Аз лично винаги съм смятал, че държавата нямаше нужда да продава тези ЕРП-та, на много места в Европа те са държавни - например във Франция те се дават на концесия. Има два варианта - или закупуване на контролен пакет, или спешни законодателни промени, според които тези и други сделки да бъдат контролирани от държавата. Без да влизам в "сценарии", но ако някой реши да плати 320 млн. евро и след това да прави саботаж, това ще е най-лесно спечелената война", посочи Каракачанов.