Министрите от третия кабинет "Борисов" върнаха отмененото постановление от служебния кабинет "Герджиков" за интеграцията на мигранти.

От Министерския съвет съобщиха, че е приета Наредба, която определя реда за сключване, изпълнение и прекратяване на споразумение за интеграция на чужденец с предоставена международна закрила в България. Изискването е според Закона за убежището и бежанците.

Герджиков остави в наследство на Борисов Постановление 208

Герджиков остави в наследство на Борисов Постановление 208

Постановлението бе атакувано от есента предимно от социалистите

Припомняме, постановление на Министерския съвет № 208 бе прието на 12 август 2016 г. в закритите точки. Малко по-късно от БСП остро нападнаха постановлението.
След като кабинетът "Борисов-2" се разформирова заради подадена оставка, по време на служебното правителство на Огнян Герджиков на извънредно заседание бе отменено това постановление.

Последваха критики и от Европа, че нарушаваме разписани от страната ни документи. Това бе причината от кабинета "Герджиков" да приемат в спешен порядък почти същия текст на документа, който сега се приема отново от министрите на третото правителство "Борисов".

Според наредбата, първата стъпка от процеса на интеграция е сключване на споразумение, за което кметът на съответната община и чужденецът с предоставено убежище или международна закрила доброволно заявяват своето желание.

В споразумението трябва да бъдат включени конкретни дейности за интеграция по отношение на образование, заетост, обучение, жилищно настаняване, здравеопазване и социално подпомагане и социални услуги. Споразумението за интеграция ще се сключва за срок от една година с възможност за еднократно удължаване с още една година по предложение на кмета и със съгласието на чужденеца.

С Наредбата се въвеждат индикатори, чрез които ще се извърши по-ефективна оценка на процеса на интеграция. За целта компетентните институции ще събират информация за броя на децата, записани в детски градини и училища, за броя на чужденците, които са започнали работа и др.

В документа са разписани задълженията на кмета на община и на чужденеца при изпълнение на споразумението, както и на органите на централната власт в този процес.

Предвидено е той да се координира от заместник министър-председател, определен от Министерския съвет. Създадена е и възможност международни и неправителствени организации да подпомагат органите на местната власт и чужденците с предоставено убежище или международна закрила при прилагането на споразумението за интеграция, съгласно съответните им мандат и възможности.

Предвидено е споразумението за интеграция да се прекратява при смърт на чужденеца; по взаимно съгласие; ако чужденецът е осъден с влязла в сила присъда, с която е наложено наказание лишаване от свобода.

Интеграционното споразумение се прекратява и при отнемане или прекратяване на предоставената международна закрила; при настъпване на обстоятелства, които водят до невъзможност за изпълнение на споразумението.

В постановлението се предвижда кметът едностранно да прекратява споразумението, ако чужденецът системно нарушава обществения ред; не изпълнява задълженията си по споразумението; трайно напуска територията на общината.

Мерките и дейностите за изпълнение на политиките по интеграция ще се финансират от европейски фондове, международни и чуждестранни финансови инструменти, международни институции и организации, национално финансиране.

Мерките и дейностите за интеграция на чужденци с предоставено убежище или международна закрила след преместване или презаселване се финансират по фонд "Убежище, миграция и интеграция".

Средствата се предоставят целево от отговорния орган по фонда - дирекция "Международни проекти" в МВР, по реда, предвиден в националните механизми за изпълнение на ангажиментите на България по преместване и презаселване.